Dekupaj Tekniği ile Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Merve Çalışlar Dekupaj Tekniği ile Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşap boyamada en çok kullanılan tekniklerden biri de dekupaj ile boyama tekniğidir. Dekupaj tekniğinin ahşap boyamada kullanılması, boyanacak ahşap yüzeyin üzerinin çeşitli renkte ve desende kağıtlarla kaplanması ile olur. Bu tekniği ahşaba uygulamak oldukça basittir ve boyanan nesneye özgün bir görünüm kazandırır. 

Hangi Malzemeler Kullanılır?

Dekupaj tekniği ile ahşap boyama için gereken malzemeler; daha önceden ahşap boyama tekniği ile boyanmış herhangi bir obje, dekupaj için kullanılacak çeşitli desenlerde kağıt parçaları, tutkal ve fırçadır. Bu teknikte tutkal için dekupajda kullanmak üzere satılan tutkallar kullanılabileceği gibi; mobilyacı tutkalı, tekstil tutkalı ya da formika tutkal da kullanılabilir. 

Yüzey Nasıl Seçilir?

Kullanılacak obje için hiçbir kısıtlama olmaksızın her türlü sehpa, kutu, tepsi, masa, sandalye; kısacası ahşap olan her yüzey tercih edilebilir. Dekupaj için kullanılacak kağıtlar da her türlü gazete, dergi, beğendiğiniz bir resmin çıktısı ya da bir kitap sayfası olabilir. Kağıt seçiminde tek dikkat edilmesi gereken kağıdın yüzeyinin ve kullanılan boya ya da mürekkebin uygulanan tutkalla beraber dağılmamasıdır. 

Nasıl Yapılır?

Bu tekniği uygulamaya başlarken öncelikle kağıtların yüzeye nasıl yerleştirileceği tasarlanmalıdır. Eğer kağıt yüzeyin tamamını kaplayacaksa tüm yüzeye tutkal sürülür ve kağıt yüzeye yapıştırılır. Aksine, eğer kağıt objenin sadece belirli bir kısmını kaplayacaksa, tutkal kağıda sürülerek objenin istenen kısmına yapıştırılır. Her iki durumda da kağıdın üzerinde hava kabarcıkları kalması ihtimali olduğu için fırça ya da cetvel yardımı ile tutkalın desenin ortasından yanlara doğru yayılması sağlanmalıdır.

Desenin üzerinden uygulanan tutkal da kuruduktan sonra son olarak vernikleme yapılır ve obje kurumaya bırakılır. Sadece tek bir kat kağıt ve desen uygulanabileceği gibi birkaç kat desen de uygulanabilir. Bunun için bir kat kuruduktan sonra en son cilalamayı yapmadan diğer kat kağıt uygulanmalı ve tüm katmanlar bittikten sonra cilalamaya geçilmelidir.

Bu teknik ahşap yüzeye peçete ile de uygulanabilir. Ancak peçete, kağıttan çok daha ince ve çabuk parçalanabilir bir yapıya sahip olduğu için genellikle birkaç kat uygulanır ve daha ince tabaka tutkal ve cila kullanılır. 

Ahşap boyamanın nasıl yapılabileceği hakkında detaylı bilgileri Ahşap Boyama Nasıl Yapılır? yazımızda bulabilirsiniz.