Dekorasyonda Siyah Nasıl Kullanılır?

Gökçen Çetin Dekorasyonda Siyah Nasıl Kullanılır?

Işığın emilimine neden olan siyah rengin dekorasyonda sıklıkla kullanımı çok fazla tercih edilmez. Fakat güzel renk uyumları, doğru mobilya seçimleri ve ideal alanlar sağlandığı sürece siyah renk dekorasyona anlamlı ve şık bir görünüm kazandıracaktır. Peki, dekorasyonda siyah nasıl kullanılır?

Gücü, hırsı ve tutkuyu temsil eden siyah dekorasyonda da tıpkı anlamı gibi aynı manevi değerleri mekana yansıtacaktır. Siyahın yer yer kullanıldığı dekorasyonlarda bile içeride ağır ve modern bir görünüm hemen dikkatleri çekecektir. Fakat yoğun siyah kullanımı burada tam tersi etki yaratabilir. Özellikle mekan bakımından küçük yerlerin bu rengi daha dikkatli kullanmalarında fayda vardır.

Siyah rengi dekorasyonda duvar rengi olarak kullanmak mümkündür. Fakat aşırıya kaçmaması önerilir. Kolonlarda veya sadece içeri gömük duvarlarda siyah renk kullanılabilir. Diğer tüm duvarların beyaz renkte olması beklenir. Kontrast bir dekorasyon yaşatarak mekâna oldukça modern bir görünüm kazandırılabilir. Aynı zamanda kontrast bir dekorasyon siyah beyaz oturma grupları ile de sağlanabilir. Siyah deri koltuklar beyaz puflar ya da beyaz halılar ile tamamlanabilir. Böylece hem siyahın boğucu etkisinden kurtulmuş olunacak hem de kontrast renklerden modern bir hava yaratılmış olacaktır.

Siyah rengin dar mekanlar da daha küçük eşyalarda kullanılması önerilir. Örneğin bir tabloda kullanabileceği gibi ayaklı yer vazolarında, biblolarda ya da benzeri süs eşyalarında siyah renk tercih edilebilir.

Perdede de siyah rengin kullanılması yaratıcı bir etki uyandırabilir fakat yine bu mekan yeterince büyük olduğu sürece geçerli olacaktır. Geniş alanlı yerlerde siyah renkte kalın perde ve ince beyaz tül perdeler istenen modern havayı hemen içeri yansıtacaktır.

Dekorasyonda siyah kullanırken yer yer renkli tercihler ile mekana canlılık ve hareket kazandırılması önerilir. Siyah rengin tamamlayıcısı olan turuncu, kırmızı gibi sıcak renkler bu hareketi keyifle sağlayacaktır. Örneğin siyah bir tekli koltukta turuncu renkte yastıklar ya da siyah bir halıda kırmızı renkte detaylar içeriye dinamik bir görünüm kazandıracaktır.