Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?

Yıldız İnci Ayağ Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?

Dekorasyonda en önemli belirleyici renklerin birbiriyle uyumudur. Mobilya ya da dekorasyonda kullandığınız aksesuarlarda istediğiniz kadar şık ya da pahalı ürünler kullanın birbiriyle uyumu yakalayamazsanız ince bir zevkin ürünü çalışma ortaya çıkaramazsınız.

Dekorasyonda renk uyumu nasıl yakalanır?

Dekorasyonda renk uyumunu yakalamak için atacağınız ilk adım  duvar renginiz ile zemin renginizi birbirinin aynı tonlarda seçmek. Kum beji duvar rengi kullanıyorsanız yine bu renkte zemin kullanmak mekanı aydınlatır. Bu sayede göze çarpan ilk uyumu yakalamış olursunuz. Zeminden kastımız bazı durumlarda halıyken bazı durumlarda yer döşemesidir. Çünkü mekanların bazılarında halı kullanmak istemeyebilirsiniz. Zemin döşemeniz yeni döşenmişse ve bunu halıyla kapatmak istemiyorsanız halısız bir mekan tasarlamanız gerekir. O zaman uyumu yer döşemesinde yakalamaya çalışmalısınız. Bunun yanında duvar ve zemin rengini belirlerken mekanın büyüklüğünü mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Küçük mekanlar için açık duvar vezemin rengi seçmelisiniz. Aynı şekilde geniş bir mekana sahipseniz o zaman renk seçiminde daha özgürsünüz.

Salonunuzda koyu renk mobilya kullanmayı tercih ediyorsanız bu salonda renk uyumunu yakalamak için açık renk halı ile açkı renk perdeleri birbiriyle kombinleyerek renk uyumunu yakalamaya çalışmalısınız. Her ikisinin de koyu seçildiği mekanlarda yaratmak istediğiniz etkiyi yaratamazsınız. Tam tersine ruh sıkıcı, karanlık ve basık mekanlar yaratırmış olursunuz.

Dekore ettiğiniz mekanda perdeleriniz koyu tonlardaysa bu mekanda uyum için başka bölümlerde koyu renk kullanmamaya özen gösterin. Gerek mobilyalarda gerek koltuklarda açık renkleri kullanarak uyumlu bir mekan yaratabilirsiniz.

Eğer duvar ve mobilya renkleriniz birbiriyle aynı renklerdeyse koltukların üzerinde yine aynı renkte yastıklar kullanarak renk uyumunu yakalayabilirsiniz. Ya da isterseniz bu uyumu abajurlarla yakalayabilirsiniz.

İç mekanlarda renk uyumunu yakalamak için yapabileceğiniz en güzel şey küçük objelerde ya da dekorasyon ürünlerinde aynı tonları kullanmaktır. Örneğin koltuk minderleri ile masanın ya da orta sehpanın üzerinde kullandığınız çiçeklerin aynı renklerde olması mekana uyumla beraber ferahlığı da getirecektir. Yine aynı tonlarda küçük objeler tercih edebilirsiniz.