Dekorasyonda Pastel Renkler Nasıl Kullanılır?

cemil külahçı Dekorasyonda Pastel Renkler Nasıl Kullanılır?

Günümüzde birçok insan evini eski sıradanlığından kurtarmak istemektedir. Bu nedenle evlerinde canlı renkler isteyenlerin dışında evlerinde pastel tonlarını da kullanmak isteyenler bir hayli fazladır.

Dekorasyonda pastel tonlarını kullanmak evi oldukça sıcak ve samimi bir ortam haline geçirecektir. Pastel tonlarının kullanılmasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Bunlardan ilki pastel tonlarıyla canlı renklerin birlikte kullanılmaması gerektiğidir. Bu iki tonların birlikte kullanılması oldukça göz yoracaktır. Ve evin her neresinde olursa olsun bir karışıklığa yol açacaktır. Kişiler pastel tonlarıyla dekorasyon yapacaklarsa bu noktaya oldukça dikkat etmelidirler. Bir diğer önemli nokta ise pastel tonlarının kullanıldığı ev dekorasyonunda duvarların mümkün olduğunca duvarlar cansız renkler ya da açık renkler olarak tercih edilmelidir. Aksi halde yine bir karmaşıklığa yol açılacaktır.

Pastel tonlarındaki dekorasyonda salonda genellikle pudra renkleri tercih edilmektedir. Pudra renkli koltukları krem renkli perdeler desteklemektedir. Yine açık bir renk olan şampanya rengi duvarlar oldukça iyi duracaktır. Salonda tercih edilen aksesuarlar da önemlidir. Örneğin pastel tonlarına salonda gümüş bir aksesuar kullanmak oldukça saçma ve uygunsuz olacaktır. Salonda gümüş kullanmak yerine altın rengi tercih edilmelidir. Yine halı seçimi de pudra tonlarında olmaktadır. Halı seçerken özellikle siyah renkten kaçınmalıdır. Pastel tonlarının en büyük düşmanı siyah rengidir.  Kişiler pastel tonlarıyla dekorasyon kurarken sadece halı seçiminde değil tüm eşyalarda siyah malzemeden kaçınılmalıdır.

Mutfakta da pastel tonlarını tercih etmek oldukça zevkli olacaktır. Mutfakta pastel tonundaki bir masayı yine pastel tonlarındaki sandalyeler desteklemektedir. Örneğin pudra rengi bir masanın etrafına pastel yeşili, pastel mavisi, pastel kırmızısı sandalyeler çevreleyebilir. Mutfakta yine buzdolabı da pastel tonları olabilir. Örneğin alındığında beyaz olan bir buzdolabı pastel rengine boyanabilir. Pastel mavisi bir buzdolabı mutfakta oldukça hoş duracaktır. Biraz daha özele inilirse mutfakta kullanılan aksesuarlar da pastel tonlarında seçilebilir. Örneğin pudra rengi tabaklar oldukça uygun olacaktır.

Pastel renk bir dekorasyon yatak odası için de uygun olabilmektedir. Yatak odası genellikle pudra rengi, pastel mavisi ve pastel yeşili arasında olabilir. Bu üç rengin birlikteliği yatak odasını çok sıcak bir hale getirecektir. Pudra rengi bir dolap, pastel mavisi bir yatak oldukça hoş duracaktır.

Genel olarak pastel renklerin birlikteliği çok önemlidir. Bir yeri dekore etmede bu birliktelik o yerin sıcaklığı ve uygunluğu açısından oldukça önemlilik arz etmektedir.