Debimetre Nasıl Çalışır?

Gürkan Çelik Debimetre Nasıl Çalışır?

Debimetre ya da bir diğer adı ile akışmetre, sıvıların veya gazların birim hacimden geçiş hızını ölçmeye yarayan araçtır. Genellikle "litre/saniye ya da metreküp/saniye" birimlerinde ölçülen bu akış hızı makinalarda ve motorlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Debimetre kullanıldığı motorların, pompaların ve kullanıldığı diğer alanların en önemli donanımlarındandır. Performans ve süreklilikte çok büyük öneme sahiptir .

Araçlarda yukarıda bahsettiğimiz türlerden hava akışmetresi kullanılmaktadır. Bu donanım, motor içerisinde yanmakta olan havanın sıcaklığı, basıncı gibi durumlara bağlı olarak, en ideal olarak belirlenen değerleri yakalamak için çalışmaktadır. Ölçülen değerleri motor kontrol ünitesine bildirir. Motor kontrol ünitesi de ateşleme ve yakıt sistemi gibi birçok sensör ve donanımdan aldığı bilgilere bağlı olarak motoru kumanda eder. Hava akışmetresi ya da bağlantıları arızalı olduğu takdirde, motor kontrol ünitesine yanlış bilgi gönderir ve bu ünite de motoru ideal performansından saparak daha verimsiz şekilde çalıştırır .

Hava debimetresinden gerekli kontrol bilgileri gelmediği takdirde motor elde edebildiği bilgiler doğrultusunda kendi kendine kabul edilebilir değerlerde çalıştırmaya çalışır. Hava debimetresinin temizlenme işlemi dışında tamir işlemi oldukça zor olduğu için genellikle değiştirilmesi önerilmektedir. Eğer gerekli kontroller yapılmazsa araç performansında ciddi düşüşler ve yakıt maliyetlerinde ciddi artışlar olmaktadır. Araç o anlık ilerleme ihtiyacına göre hava debimetresi geçirdiği hava miktarını artırıp azaltır. Örneğin araç ani hızlanacak iken hava debimetresi yeterli havayı sağlamaz ise araç istenilen yanmayı yapamaz ve istenilen hıza ulaşamaz. Tam tersi durumda araç için gereğinden fazla hava sağlarsa araçta yakıt sarfiyatını artırarak gereksiz yakıt tüketimi meydana getirir. Bu durumda araç yakıtının kullanmadığı kısmını yanma işlemini gerçekleştirmeden araçtan atar. Her iki durumda kullanıcı çok ciddi memnuniyet problemi yaşamaktadır . 

Son olarak aracınızın performans ihtiyacınızı karşılamasında sorun görüyorsanız ya da yakıt sarfiyatı konusunda verimli olmadığını düşünüyorsanız aracınızın hava debimetresinde sorun olabileceğini belirtmek isteriz. Böyle bi durumda bir an önce değişimi yapanız sizin memnuniyetinizi artıracaktır .