Deadlift’in Faydaları Nelerdir?

Tayfun Kara Deadlift’in Faydaları Nelerdir?

Hareketin Yapılışı
Bu egzersizden veya herhangi bir egzersizden maksimum faydayı sağlamak için hareketi doğru yapmanız önemlidir. Halterin ortasına yan veya dik olarak ayaklarınız omuz açıklığında durun. Yere eğilin ve bara yakın elinizle barı kaldırın. Avuçlarınız size doğru bakmalıdır. Kalçalarınızı düşürün, göğsünüzü kaldırın, kollarınızı dikleştirin, omuzlarınızı geri çekin ve karın kaslarınızı sıkın. Gövdenizi sıkarak dik bir şekilde kalkın ve ağırlığı yerden kaldırın; kollarınızı bükmeyin. Bir saniye durun ve kalçanızı geri ittirin, dizlerinizi kırın ve ağırlığı tekrar yere indirin. Setinizi bitirdikten sonra öbür tarafa geçin ve hareketi tekrarlayın.

Daha Fazla Bacak Kuvveti
Suitcase deadlift hareketi bacak kuvveti gerektirir ve aynı zamanda bacaklarınızı geliştirir. Dizleriniz ve kalçalarınızla yaptığınız yere eğilip kalkma hareketi bacaklarınızın ön kısmındaki quadriceps kaslarınızı, bacaklarınızın arkasındaki hamstringlerinizi ve kalça kalçalarınızı çalıştırır. Ağırlığı tek elinizle kaldırmanız kaldırabileceğiniz ağırlığı limitleyecektir, bu sebeple eğer bacaklarınız için daha fazla zorlanma istiyorsanız, farklı bir egzersiz yapın veya ana bacak hareketlerinizi gerçekleştirdikten sonra suitcase deadlift hareketini yapın.

Daha Fazla Merkez Bölgesi Kuvveti
Suitcase Deadlift hareketi tek elle yapılan bir hareket olduğu için merkez kaslarınız vücudunuzun bir tarafa yatmaması için fazlasıyla zorlanacaktır. Karın kaslarınız, oblik kaslarınız (adonis kası), erector spinae, quadratus lumborum ve transverse abdominus yana yatmamanız için sürekli olarak çalışacaktır. Egzersizin zorluğunu kol değiştirdiğinizde hissedeceksiniz. Merkez kaslarınızın iki tarafının da sağlam çalışabilmesi için iki tarafta da aynı tekrar ve seti uygulayın.