Dalış Saatinin Kullanım Şekli Nasıldır?

Burcu Uğur
Dalış Saatinin Kullanım Şekli Nasıldır?

Saatte Olması Gereken Özellikler

Dalış saatleri, derinlik ya da basınca göre kategorize edilir. Sadece suya dayanıklı olması, bir saatin dalış saati olması için yeterli bir özellik değildir. Mümkün olan herhangi bir dalış derinliğinde çalışmaya devam ettiğine emin olmak için derinliğe dayanıklılığının en az 200 metre olması tavsiye edilir. Buna ek olarak dalış saatinin tek yönlü ve ayarlanabilir bir bezeli olmalıdır. Bu bezel, dalış sırasında yerinden çıkması durumunda az hareket edebilmesini sağlamak için sadece saat yönünün tersine dönmelidir. Bu şekilde dalma süresini olduğundan uzun değil, kısa gösterir ve kişinin çok uzun süre dalması riskini ortadan kaldırır. Bezel, kolayca hareket edemeyecek kadar sıkı olmalıdır.

Diğer Faydalı Özellikler

Bir dalış saatinde gerekli olmasa da, bilgilerin daha kolay görünmesi için iç kısmının tek renk olması faydalı olabilir. Fazla kalabalık yaratmamak için üçten fazla saat mekanizması olmaması da yardımcı olabilir. İyi bir dalış saatinde suda ayarlayabilmeyi daha kolay kılması için çekilip itilen kurma kolu yerine vidalı bir sistem olmalıdır. Görme imkanının az olduğu ya da karanlık olan dalışlarda okunaklılığı sağlamak için saatin ışıklı kadranı olması başka bir faydalı eklenti olabilir.

Saati Ayarlamak

Saatin kullanılmadan önce kullanma kılavuzunda yazdığı şekilde ayarlanması gerekir. Eğer kullanma kılavuzunuz yoksa internetten araştırın. Tüm dalış saati kullanıcıları için düzgün ayar, pil kurulumu ve saatin kullanımını öğrenmek ön şarttır. Kullanıcı kılavuzuna bakarak saati doğru şekilde okumayı da öğrenin.

Bezelin Doğru Kullanımı

Dönen bezel geçen süreyi 60 dakikaya kadar gösterebilir. Kullanmak için suya girerken bezelin sıfır anlamına gelen üçgen işareti ile dakikayı hizalayın. Saatin bezeli gösteren kısmı ile yelkovanını takip ederek dalışınız boyunca geçen zamanı kontrol edin.

Dalış Saatinin Bakımı

Çoğu dalış saati üreticisi, üç yılda bir contalarının değiştirilmesini ve basıncının test edilmesini tavsiye ediyor. Bu testler yetkili servislerde ve tamir tesislerinde yapılabilir. Saat sahipleri, saatlerinin günlük bakımdan da sorumludur. Deniz suyunda kullandıktan sonra saatinizi temiz suyla yıkayın. Her dalıştan önce, güçlü bir kimyasalla temas kurmadığından ya da dalış sırasında bir hasar almadığından emin olmak için saati ve kayışını kontrol edin.