Dalgıçlık Nasıl Bir Spordur?

Sevdenur Bal
Dalgıçlık Nasıl Bir Spordur?

Nefes alma aygıtlarıyla ya da bu aygıtlar olmadan da yapılabilen dalgıçlık, su altında kalmak üzere suya dalma sporudur.

İnsanlar çok eski zamanlardan beri deniz altını keşfetmek ya da avlanmak için değişik aparatlar kullanarak su altında uzun süre kalmayı denemişlerdir. Daha derine inmek ve orada daha uzun süre kalabilmek için yeni icatlar yapılmıştır. 1943 yılında su ciğeri adı verilen yüksek basınçlı bir tüp ve regülatörden oluşan aparat geliştirmiştir. Bu sayede insanın istediği derinliklere inip uzun süre kalabilmesi sağlanmıştır.

İki çeşit dalış şekli vardır. Nefes alma aygıtı olmadan ve nefes alma aygıtlarını kapsayan dalışlardır. Nefes alma aygıtı kullanılmadan yapılan dalış şekli serbest dalış olarak adlandırılır. Su altında nefes tutularak yapılan dalış şeklidir. Nefes alma aygıtlarını kapsayan dalışlar da kendi içinde iki türdedir. Yüzey destekli dalış ve scuba denilen tüplü dalış. Tüplü dalışta yüksek basınçlı hava ile doldurulmuş tüp ile dalınır. Tüpteki gaz solunarak yüzeye bağımlı olunmadan yapılan aletli dalış şeklidir.

Tüplü dalış için bazı malzemeler gerekir. Bu malzemeler; tüp, regulator, manometre, BCD veya BC yani denge yeleğidir. Dalış öncesi ve sonrasında su yüzeyinde fazla enerji harcamadan kalmasını sağlamalarında kullanılır. Kullanılan diğer malzemeler ise maske, palet, dalış elbisesi, derinlik ve zaman saatidir. Maske mutlaka dalıcıya uygun olmalıdır. Bu nedenle yüz yapısına uygun olan maske seçilmelidir. Dalış öncesi test edilerek anlaşılabilir. Üç tip kıyafet kullanılır. Bunlar ıslak, yarı kuru ve kuru tip olarak bilinen yaygın çeşitlerdir. İklim ve su sıcaklığına göre dalıcılar tarafından uygun elbise türleri tercih edilir.

Dalış sporunun üç türü vardır. Ticari dalgıçlık, bilimsel dalgıçlık ve hobi amaçlı dalgıçlıktır.

Tüplü dalış dünyanın en güzel en keyifli sporlarından biridir. Ancak özel eğitim alındıktan sonra yapılmalıdır. Eğitimsiz dalış yapmak çok tehlikelidir. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de yetkili kurumlardan dalış eğitimleri almak mümkündür. Bu sporla ilgilenen kişilerde görülebilen bazı sağlık problemleri vardır. Sinüzit, barodentalji, kulak zarı perforasyonu, dekompresyon, akciğer genleşme yaralanmaları ve oksijen zehirlenmesi bu hastalıklardan bazılarıdır.