Daire Seçmenin Püf Noktaları

Gökçen Çetin Daire Seçmenin Püf Noktaları

Daire seçmek birçok detaya sahip olan oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Daire seçiminde dikkat edilmesi gerekilen bu detayların bilinmesi doğru ve kullanışlı bir daireye sahip olunmasını sağlayacağı gibi mutlu ve memnun bir yaşayışı da beraberinde getirecektir.

Daire seçiminde dikkat edilmesi gerekilen ilk nokta dairenin bulunduğu mevcut konumdur. Yaşanılan yerin merkezi bir yerde olması her ne kadar önemliyse iş veya tercihen aileye mesafece yakınlığı da oldukça önemlidir. Özellikle ev ve iş arasındaki mesafenin kısa tutulması avantaj sağlar. Mesafenin kısa olmasının yanında dairenin konumu gereği alışveriş merkezlerine, merkez ilçelere, ulaşım araçlarına veya caddeye yakınlığı da bir o kadar önemlidir.

Daire seçiminde böylesine dışsal faktörlerin yanında daire içi faktörler de bir o kadar önemlidir. Dairenin içerisindeki odaların ev içi konumu kullanışlı bir daire için oldukça hassas bir konudur. Kimi daireler kullanım açısından çok yanlış bir şekilde konumlandırılmıştır. Örneğin yatak odalarının salon yanlarında yer alması, veya tuvalet ve mutfağın dip dibe olması gibi elverişsiz daire dekorasyonları yaşam alanlarını kullanışsız kılmıştır. Bu yüzden daire seçiminde odaların konumuna dikkat edilmesi önerilir. Yatak odaları ve banyoların salondan uzak bir yerde veya evin daha arka bölümlerinde konumlandırılması tercih edilirken, mutfak ve salonların konum olarak birbirine yakın mesafede bulunması önerilir. Bu şekilde dekore edilen daireler kullanım açısından daha uygun olduğu gibi oldukça modern bir görünüm sağlayacaktır.

Daire seçiminde kat seçimi de önemlidir. Örneğin hasta veya yaşlı kimselerin daha alt katları tercih etmesi önerilir. Ayrıca dairenin konumu gereği okullara yakın olması veya cadde üstünde olması daireyi çok fazla gürültüye maruz bırakacağından yine bu kimseler tarafından kullanımı pek fazla önerilmeyecektir.

Daire seçiminde komşular da önemli bir faktördür. “Ev alma komşu al” atasözünden de hareketle denilebilir ki daire seçiminde insan faktörünün yani komşu faktörünün önemi oldukça büyüktür. 

Ayrıca alınacak dairenin kat mülkiyetli olup olmamasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bir dairenin kat mülkiyetli olması dairenin imar mevzuatına uygun bir şekilde yapıldığına kanıt olacaktır ki bu sebepten ötürü atlanılmaması gereken bir özellikltir.