Dağcılıkta Nelere Dikkat Edilir?

Nilden Peker
Dağcılıkta Nelere Dikkat Edilir?

Ekstrem bir doğa sporu olan dağcılık zaman zaman risk almayı gerektiren sporların başında gelir. Sağlıklı bir tırmanış ya da yürüyüş için gerekli olan güç ve kondisyona sahip olunmalıdır. Bu yüzden yeni başlayanlar için zorluk derecesi düşük olan ya da kısa süreli yürüyüşler yapılabilir. Bu spora başlamadan önce eğitim alınması gerekir. Bu eğitimler, üniversitelerin dağcılık kulüplerinden alınabileceği gibi, özel dağcılık kulüp ve derneklerine üye olunarak da alınabilir. 

Dağcılık sporunda birçok farklı tür vardır. Bunlar doğa yürüyüşü olarak bilinen hiking, kaya tırmanışı, ferrata, spor tırmanış, duvar tırmanışı, alpin stili, bouldering ve kamplı yürüyüş olarak da bilinen trekkingtir. Yapılmak istenen spor türüne göre verilen eğitim de farklılık gösterir. Pratik olarak doğaya çıkmadan önce sporun türüne göre süresi değişen teorik eğitimler verilir. Bu eğitimlerde uyulması gereken kurallar, alınması gereken önlemler, dikkat edilmesi gereken hususlar ve kullanılacak olan ekipmanlar tanıtılıp bilgi verilir.

Dağcılıkta nelere dikkat edilir?

Dağcılıkta yer alan her spor türünün kendine özgü emniyet gereklilikleri ve ekipmanları vardır. Trekking ya da hiking yapılacak ise yürüyüş yapılan mevsime ve yürüyüşün zorluğuna uygun ayakkabı giyilmelidir. Eğimli yerlerde kaymamak için ayakkabının tabanı tırtıklı olmalıdır. Uzun süreli yürüyüşlerde ayağın şişmesinden dolayı bir numara büyük ayakkabı alınmalıdır. Yürüyüş yağışlı bir günde yapılıyorsa ayakkabının su geçirmez özellikte olması gerekir ve su geçirmeyen kıyafet ve yağmurluk giyilmelidir. Kalabalık grup halinde gidiliyorsa, yürüyüş esnasında kişiler birbirinden fazla uzaklaşmamalıdır.

Kamplı bir yürüyüş planlanmışsa çadır, mat ve tulumun mevsim koşullarına uygun olması gerekir. Sırt çantası bel destekli ve kemerli olmalıdır. Yürüyüş sırasında öndeki kişinin düşmesi veya denge kaybı ihtimaline karşı, çok yakın takip yapılmamalıdır. Tırmanış sporları için friction adı verilen ayakkabı ve toz torbası gereklidir. Kayaya daha iyi bir basış ve tutuş için friction bir-iki numara küçük olmalıdır. Kaya tırmanışında kullanılacak olan ip, kemer ve ekspreslerin sağlam ve güvenilir olmaları gerekir. Tırmanıcı emniyetini alan kişi ile irtibat halinde olmalıdır.