Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Moda

Dağcılık Ayakkabısı Nasıl Olur?

Emre Bicer

Dağcılık Ayakkabısı Nasıl Olur?

Birçok insan tarafından yapılan dağcılık çeşitli zorlukları olan bir spor dalıdır. Özellikle kötü hava şartları altında yapılmaya çalışıldığı zaman oldukça zorlayıcıdır. Dağcılığın daha kolay hale getirilmesi için ekipmanların çok iyi bir şekilde seçilmesi gerekir. Bunların başında da dağcılık ayakkabısı gelir.

Dağın zor şartlarında insanlara yardımcı olan, kolay bir şekilde yıpranmayan ve ayaklara zarar vermeyen ayakkabıların seçilmesi gerekir. Dağcılığa uygun ayakkabı seçimi hem sağlıklı hem de işleri kolaylaştıran bir hareket olur.

Dağcılık Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Dağcılık sporu engebeli arazilerde yapıldığı için bileklik kısmı yüksek ayakkabıların seçilmesi önemlidir. 15-20 santimetre kadar bilekliği yüksek seçilen ayakkabılar hem ayak bileğini korur hem de hareket halindeyken destek verir.
  • Yere daha iyi basılabilmesi ve kaygan yerlerde hareket yeteneğinin kısıtlanmaması için vibram tabanlı ayakkabılar seçilmelidir. Ayrıca vibram tabanlı ayakkabılar ile kayaların kenarlarına basarak da dengede durulması mümkündür.
  • Su sızıntısının engellenmesi için sık dikişli ya da dikiş yüzeyi fazla olmayan ayakkabılar gerekir. Ayrıca botun ön tarafından su sızmaması için bağcıkların altında kalan bölgede körüklü dil olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda su geçirmeyen astar bulunması da faydalı olur.
  • Seçilecek olan ayakkabıda iki ya da üç kat fazladan deriyle desteklenen parmak ucu ya da topuk takviyesi önemlidir. Böylelikle sürtünmeye karşı daha fazla dayanıklılık kazanılmış olunur.
  • Ayakkabının geniş boğazlıklı olmasına dikkat edilmelidir. Kötü hava şartlarında kolayca giyilmesi gerekebilir.
  • İçten destekli topuk bulunması da önemlidir. Kar yağdığı zamanlarda dik olan yamaçlardan aşağı ayak izi açarak inilmesi gerekir. Bu durumda da içten destekli topuk oldukça faydalı olur.
  • Ayrıca dağcılıkta ayakkabının ayağı çok iyi bir şekilde sarması gerekir. Aksi takdirde yere basışlar ve hareket yeteneği kısıtlanabilir. Bu nedenle normal ayak numarasından bir numara küçük ayakkabı alınması tavsiye edilir.
  • Farklı mevsimlerde yapılan aktivitelerde farklı türde ayakkabılar gerekir. Yaz ayları içerisinde kumaş malzemeli ayakkabılar önerilirken kış aylarında deriden ya da plastikten yapılan ayakkabılar tavsiye edilir.