Çöp Kovası Nasıl Seçilir?

Ayşe Telli
Çöp Kovası Nasıl Seçilir?

Çöp kovası dediğimizde aklımıza genelde basit, plastik, tek renk bir kova gelir, ancak günümüzde mutfak, banyo ve tuvalet de dâhil olmak üzere her ayrıntı önem taşımaktadır. Öyle ki banyomuzda veya mutfağımızda kullanacağımız dekoratif bir çöp kovası dekorasyonu etkileyecektir.
Peki, çöp kovası seçerken nasıl hareket etmeli, nelere dikkat etmeliyiz?

  • Mutfağımızda çöp kovası olarak dolaba gömmeli ve metal kovaları tercih etmemizde fayda var. Çünkü çöp kovasında dolaba bağlı sistemle otomatik açılan modeller her zaman daha sağlıklıdır. Bunun yanında metal tercih etmemizin nedeni de hem kalıcı olması hem de tehlikelere karşı dayanıklı olmasıdır. Plastik bir kova, içine yanlışlıkla atılmış bir ateş karşısında eriyip büyük hasara sebep olabilir. Son önemli detay da kovanın büyüklüğüdür, mutfak için büyük modeller her zaman daha kullanışlı olacaktır.
     
  • Banyolarımızda ve tuvaletlerimizde sağlığımız açısından kova seçimi ayrıca önem taşımaktadır. Banyomuzda özellikle ayakucunun basımıyla otomatik açılan çöp kovalarını tercih etmek yararımıza olacaktır. Bunun dışında banyodaki çöp kovamız çok büyük olmamalıdır, biraz daha ufak modelleri tercih etmeliyiz.
     
  • Uyum konusu burada da önemlidir. Çöp kovası seçerken banyomuzun, mutfağımızın dekorasyonuyla paralel seçimler yapmalıyız. Örneğin beyazın hâkim olduğu banyoda seramik üzeri natürel renklerle süslenmiş bir çöp kovası son derece şık olacaktır veya siyah ağırlıklı banyoda beyaz ya da kırmızı kova tercih etmek güzel bir alan yaratmanıza yardımcı olur.