Coğrafya Mezunları Ne İş Yapar?

Sema Doğan Coğrafya Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversite tercihleri; sınav döneminden daha zor bir dönemdir. Bu dönemde öğrencilerin doğru bölümlere yönlendirilmeleri önemlidir. Öğrencinin ilgi alanlarına, yeteneklerine ve ilgili bölümün iş imkanlarına göre bir seçim yapmak gerekir.

Üniversite sınavına sözel bölümden hazırlanmış bir öğrenci için tercih edilebilecek popüler bölümlerden biri de Coğrafya'dır. Coğrafya bölümü hem öğretmenlik yapma imkanı sağladığı; hem de çok daha farklı alanlarda iş imkanları sunduğu için öğrenciler tarafından sıkça tercih edilir. Peki bu iş imkanları nelerdir?

4 yıllık bir Coğrafya bölümünü okuyup Pedagojik Formasyon Sertifika Programı'na katılan bir öğrenci mezun olduğu zaman hem Milli Eğitim Bakanlığı'nda hem de özel sektörde Coğrafya öğretmenliği yapabilir. Pedagojik Formasyon Seritifikası ve Coğrafya lisansına sahip olan birinin öğretmenlik görevinde sorumlu olduğu müfredat; lise müfredatıdır. 

Kamu kurumlarında iş bulma açısından Milli Eğitim Bakanlığı'nın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı çevre ve iklimle alakalı birimlerde de Coğrafyacılar iş imkanına sahip olurlar. Bölgelerin iklimleri, toprak örtüleri coğrafyacılar tarafından belirlenir. Bu tespitler çeşitli birimlerde bölgelerin ticari sektör alanlarının belirlenmesinde, bitki ve hayvan yetiştiriciliğinde ve yol yapımında birer kriter olarak kullanılır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nde de coğrafyacılara rastlamak mümkündür. İklim ve toprak yapısına göre havanın sapma olasılığını belirlemede yardımcı olurlar. Hava bilimlerine hakim oldukları için tahmin güçleri yüksektir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü; bu tip görevler için coğrafyacıları istihdam ederler. 

Coğrafyacılar yer bilimleri ile ilgili konularda da uzmandırlar. Bu nedenle rasathanelerde üst düzey görevleri alabilirler. Yer kabuğu incelemesinde saha araştırmaları için coğrafyacılar sıkça öne çıkar.

Bazı tarihi eser müzelerinde; oluşum yaşı belli olmayan  fosilleşmiş materyalleri incelemek için coğrafyacılar görev alır. Bu materyallerin nasıl bir toprak türünde korunduğu, varlığı boyunca hangi iklimlere maruz kaldığı ve kaç yıllık olduğu gibi bilimsel araştırmalar gerektiren konularda coğrafyacılara büyük iş düşer.

Bazı saha araştırma gruplarında da coğrafyacılara rastlamak mümkündür. Toprak ve iklim çeşitliliği fazla olan sahalarda keşif yapmak ve ilgili bölgeyi daha verimli hale getirebilecek projeler üretmek için bu tip ekiplerde coğrafyacılar mutlaka bulunur.