Çocuklarda İştahsızlığa Ne İyi Gelir?

Yıldız İnci Ayağ Çocuklarda İştahsızlığa Ne İyi Gelir?

Bir annenin en büyük derdi çocuğunun yeterince yemek yememesi ya da sağlıklı gelişimini destekleyici yiyeceklere yönelmeyip onların yerine abur cubur ya da atıştırmalıklar yemek istemesidir. Bu tip bir beslenme çocuk için gerek beden gerek zihin gelişimi için yerterli değildir. Bu nedenle anneler çocuklarının beslenme şeklini düzeltmek için türlü yollar denemelidir.

Peki çocuklarda iştahsızlığa neler iyi gelir?

  • Anne baba olarak çocuğunuza karşı anlayışlı olmak yapacağınız ilk iş olmalıdır. Hemen kızmak, sinirlenmek yerine ona zaman tanıyın.
  • Öğün saatlerini düzene sokulması, belli saatlerde acıkmayı gerçekletirebilir. Bu nedenle her öğünü aşağı yukarı aynı saatlerde hazırlamaya çalışın. Belli bir zaman sonra alışkanlık haline gelecek olan bu hareket çocuğunuzun iştahını arttıracaktır.
  • Öğün aralarındaki atıştırmalıklara ailecek hoşçakal demelisiniz. Yenen küçücük parça bir çikolataya bile!
  • Çocuğunuzu çok iyi gözlemleyin. Sadece mızmızlık mı yapıyor, yoksa gerçekten iştahsız bir çocuk mu? Eğer gerçekten iştahsız olduğuna inanıyorsanız iştahını açmak için işe onun gerçekten sevdiği yemeklerle başlayın. Daha sonra yemekleri çeşitlendirebilirsiniz.
  • Çocuklarınızı rüşvete alıştırmayın. Eğer bir şeyler yeme karşılığında ona vaatlerde bulunursanız, bu durum bir zaman sonra çocuğunuzda iştahsızlık yapabilir. Çünkü vaatlerinizi beğenmeyen çocuğunuz daha az yemeye başlar. Bu durum kronik bir hal alabilir.
  • Çocuğunuzun iştahını açmak için olabildiğince değişik ve alışılmışın dışında yemekler hazırlamaya çalışın. Bunu yaparken çocuğunuzun damak tadına dair beğenileri göz önünde bulundurun. Örneğin karabiberi sevmeyen çocuğunuza yemek hazırlarken karabiber kullanmamaya özen gösterin ya da tam tersi salça seven çocuğunuzun yemeklerini salçalı hazırlayın. Bu sayede daha çok ve daha rahat yemesini sağlamış olusunuz.
  • Sofralarınızı şenlendirin. Klasik bir sofra yerine mumlar, çiçeklerle döşenmiş sofralar hazırlayın. Canlı ya da yapma çiçekler sofralarınızı şenlendirir. Eğer mümkünse canlı çiçekler tercih edin. bu sayede hem renkli hem de mis kokulu bir ortam yaratabilirsiniz.
  • İştahsız çocukları açık havaya çıkarın. Açık havada canı yemek istemeyen insan bile yemek isteyebilir. Hazırladığınız yemeklerinizi bir piknik çantasına koyup kırlara, ağaçların altına gidin. Aradaki farkı göreceksiniz.