Çocuklarda Egzama Belirtileri Nelerdir?

Melih Türkeş
Çocuklarda Egzama Belirtileri Nelerdir?

En yaygın türleri atopik, kontakt dermatit ve seboreik olan egzamalar, çeşitli kaşıntılı deri hastalıklarını kapsayan genel bir terimdir. Egzama, akut veya kronik şekillerde görülebilir.

Birçok kişide yazları iyileşme, kışları da kötüleşme gösteren egzamaların kronik hali ise, kaşıntılı kızarıklık şeklindedir. Egzama durumundaki cilt hassas durumda olduğundan kendini savunamayabilir. Bu sebeple egzamalı cilt aniden kötüleşebilir.

Çocuklarda görülen en yaygın egzama türü atopik egzamadır. Hastalık kronik olabileceği gibi değişken seyir de izleyebilir. Atopik egzama, bebeklikten itibaren çocukluk yıllarına kadar oluşabilir. Çocukların bazılarında okul çağına gelindiğinde egzama şikayetleri kendi kendine son bulabilir. Ancak sonrasında ergenlik, gençlik, hatta yetişkinlik çağlarında yeniden ortaya çıkabilir. Bazı insanlar tüm hayatlarını egzama hastası olarak geçirebilirler.

Egzamada Hastalık Belirtileri ve Seyri

Egzama olan küçük çocukların yüzlerinde kırmızı, küçük pürüzler, su kabarcıkları, akıntılı yara ve çatlaklar görülebilir. Bu şikayetler ilerleyen zamanda vücut, kol ve bacaklarda da oluşabilir. Egzama olan daha büyük çocuklarda ise genellikle dizlerin arkasında ve dirsek içlerinde tahriş görülür. Aynı zamanda bu yaralar el bileklerinde ve ayaklarda yaygındır. Yüz ve göğüs üstü de tahriş olabilen yerlerdendir. Aslında çoğu kişide, bu alanlardan sadece birinde egzama bulunmaktadır ancak sonradan bu egzamalar ilerleme gösterebilir. 

Çocuklarda gelişen egzamaları ilerleten bazı tetikleyici yan faktörler vardır. Bunlar; deterjan, sabun, şampuan gibi kimyasal maddeler, egzamayı ilerletebilecek çeşitli yiyecekler, stres, hava -özellikle soğuk hava- olabilir. Aynı zamanda hava yoluyla yayılan evcil hayvan veya ev tozu aktarı gibi alerjenler de egzama düşmanıdır.

Çocuklarda egzama tedavisini geçirmek için çeşitli yöntemler vardır. Kuru cilt yumuşatıcı krem ve benzeri preparatlar bunlardan biridir. Kuruyan egzamalı bölgeyi yumuşatan bu kremler tedavide etkili olabilir. Yumuşatıcı kremlerin yanı sıra bakteri engelleyici veya öldürücü kremler de egzamaların geçmesi konusunda etkilidir. Daha ileri safha egzamalar içinse, antibiyotik tedavisi ve tıbbi ışık tedavisi etkili olabilir.