Çocuklara Kardeş Sevgisi Nasıl Aşılanır?

Yıldız İnci Ayağ Çocuklara Kardeş Sevgisi Nasıl Aşılanır?

Bir ve biricik olmak çocuklar için önemli bir duygudur. Bu duygunun yok olacağını hissetmek ise kişide bir boşluk duygusu yaratır. Çocuklar için kardeş kavramını kabul edememenin temelinde teklikten, biriciklikten kopma, artık iki olma duygusu yer alır. Çocukların duygusal anlamda bir boşluğa düşmemeleri ve kardeş sevgisi hissedebilmeleri anne babanın tutumu sayesinde imkansız değildir.

Çocuklara Kardeş Sevgisi Nasıl Aşılanır?

Belli bir zaman ev ortamında tek çocuk olmak, çocuğun kendi başına hakimiyet kurması durumunu da beraberinde getirir. Evdeki hiçbir şeyi paylaşmak zorunda olmayan bir çocuk yeni bir kardeşle beraber odasını, oyuncaklarını, yiyeceklerini, daha da önemlisi anne ve babasını paylaşmak zorunda kalacaktır. Bunun büyük sorunlara yol açmaması için çocuğa gelişim göstermeye başladığı ilk andan itibaren özellikle oyunlarında paylaşmayı öğretmek çok önemlidir. Bu noktada devreye anne ve baba girer. Özellikle 1 yaşından sonraki her aktivitede çocuğa bu duygu tanıtılmalıdır.

Kardeş düşüncesi olsun ya da olmasın anne ve babalar çocuğunu ne kadar severse sevsin evde olacak başka bir çocuğun da en az onun kaar değerli olacağı belli konuşmalarda dillendirilmelidir. Uzun zaman alacak olan bu durum sonuç itibariyle çocukta belli düşüncelerin oturmasına yardımcı olacaktır.

Bir çocuğa kardeş sevgisi vermenin en etkili yollarından biri güzel örnekler sunmaktır. Bunu yaparken “Bak bir kardeşin olursa bunlar olacak.” şeklinde değil de daha dışarıdan uzak örneklerle çocuğu bu duruma ısındırmaktır.

Çocuklar için en değerli şey kıymetli bir oyun arkadaşıdır. Bu nedenle bir kardeşinin olması aynı zamanda oyun arkadaşının olması anlamına gelecektir düşüncesini benimseyen çocuk, kardeşine daha çok arkadaş gibi bakacak ve kardeş sevgisini kısa sürede hissetmeye başlayacaktır.

Anne babalar için kardeş krizi ilk birkaç ayda yaşanır. Bu süreci aşmak, kriz ortamından çıkmak için çocukla devamlı iletişim halinde olmaları önemlidir.

Anne babaların olumlu tutumları sayesinde büyük sorunlar oluşmaz ve çocuk yeni gelen kardeşe kısa sürede alışır.

Kardeşler arası anlaşmazlığın nasıl giderilebileceği hakkında bilgi sahibi olmak için Kardeşler Arası Anlaşmazlık Nasıl Giderilir? yazısını okuyabilirsiniz.