Çocuklar İçin Priz Emniyeti Nasıl Sağlanır?

Hakan Obalı
Çocuklar İçin Priz Emniyeti Nasıl Sağlanır?

Elektrik enerjisi günlük hayatın vazgeçilmezlerinden olmasına rağmen, belli bir gerilim değerinin üzerindeki elektrik ise canlılar için oldukça tehlikelidir. Bu şekilde özellikle ev kazaları sonucunda birçok kişi elektrik çarpmalarından olumsuz şekilde etkilenir. Merak duygusu fazla olan çocuklar ise elektrik kazalarından en çok etkilenenler arasında yer alır. Bu yüzden çocukların elektriğin olumsuz etkilerinden korunabilmesi için evde gerekli önlemler alınmalı, özellikle de elektrik prizi emniyeti sağlanmalıdır.

Çocuklar İçin Priz Emniyeti Sağlama Yöntemleri

Çocuk Korumalı Priz Kullanılması: Çocukların elektrik çarpmalarından korunmaları için ekstra önlemler almak yerine, ilk etapta çocuk emniyetli prizler tercih edilebilir. Bu tip prizlerin delikleri içerisinde bulunan plastik mekanizma, herhangi bir maddenin prize tek delikten sokulmasını önler. Ayrıca her iki delikten girişin de aynı anda olması ve fişin girebilmesi için bile prize düzgün ve kontrollü şekilde sokulması gerekir. Bu tip prizlerin deliklerine çocuklar tarafından madde sokulması oldukça zordur. Bu özelliklere ilave olarak elektrik prizlerinin kapaklı olması da ayrıca bir güvenlik sağlar. Bu şekilde çocuk korumalı ve kapaklı elektrik prizi kullanımı, çocukların karşılaşabileceği olumsuz durumların büyük ölçüde önüne geçer.

Çocuk Koruma Kilitlerinin Kullanılması: Çocuk korumalı prizlerin haricinde, normal tip prizlerde de çocuk emniyeti sağlanabilir. Bunun için piyasada kolaylıkla bulunan priz kilitleri kullanılabilir. Bu kilitler, priz boşluğuna tam oturacak şekilde tasarlanmış olan plastik aparatlardır. Çocuk koruma kilitleri prize rahat şekilde yerleştirilebilirler ancak bu kilitlerin prizden sökülmesi için özel bir işlem uygulamak gerekir. Bunun için ürün tipine göre koruma kilidi prizden bir anahtar yardımıyla ya da üzerinde bulunan yuvalara fişin sokulup, döndürülmesiyle çıkartılabilir.

Ev Yapımı Priz Koruması Yapılması: Çocukları prizlerin olası tehlikelerinden korumak için ihtiyaç duyulan güvenlik ürünlerinden birisi evde de kolaylıkla hazırlanıp kullanılabilir. Bunun için sadece çok ince ya da çok kalın olmayan plastik bir kapak yeterlidir. Priz güvenliğinin hazırlanması için öncelikle prizdeki yuvarlak boşluğun iç çapı ölçülür ve eldeki plastik kapaktan bu çapa uygun daire şeklinde bir parça kesilir. Sonra da priz kapağı yerinden sökülerek kesilen plastik parça deliklerin hemen altına yerleştirilir. Daha sonra da delik yerleri asetat kalemi ile prizin üst kısmından plastik parça üzerine işaretlenir. Son olarak plastik parça üzerinde işaretlenen yerler ve bu deliklerin tam ortası matkap ile düzgünce delinir. Priz kapağı yerine koyulur ve hazırlanan plastik aparat da priz deliğine yerleştirilir. Priz kapağını sabitleyen vida ise plastik aparatın ortasındaki delikten geçirilir ve bu şekilde priz yerine sabitlenir.

Hazırlanıp prize takılan bu aparatın delikleri normal kullanımda priz deliklerinin üzerinde kalacak şekilde, kullanım haricinde ise priz deliklerinin üzerinde olmayacak şekilde bırakılır. Bu aparat, herhangi bir fişin uçları yardımıyla deliklerinden rahatlıkla döndürülerek priz üzerinde istenilen konumda bırakılabilir. Bu yöntem ile küçük çocuklar prizlerden korunabilir ancak daha büyük çocuklar için priz kilitleri kullanılması daha etkili olacaktır.