Çocuklar Ev Kazalarından Nasıl Korunur?

Hakan Obalı
Çocuklar Ev Kazalarından Nasıl Korunur?

En kıymetli varlıklarımız olan çocuklar zaman zaman istenmeyen bazı ev kazalarına maruz kalırlar. Bu kazaların yaşanmaması ve çocukların güvenliklerinin çok daha etkili bir şekilde sağlanabilmesi içinse evlerde bazı özel önlemler alınması gerekir.

Çocuklar Ev Kazalarından Nasıl Korunur?

 • Çocukların en fazla yaşadığı ev kazalarının başında düşmeler ve çarpmalar gelir. Bu kazaların önlenebilmesi için öncelikle evdeki eşya yerleşiminin hareketi kısıtlamayacak şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanında üzerine basıldığında dengeyi bozabilecek eşyalar da düzenli olarak yerden toplanmalıdır.
 • Eğer halılar yerde kolayca kayıyorsa halı altlarında kaydırmazlar kullanılmalıdır. Bunun yanında zeminde açıkta kalan alan fazla ve yerde parke gibi kaygan bir döşeme varsa düşme vakalarının en aza indirilmesi için çocuklara kaydırmazlı çoraplar giydirilebilir. Evdeki sivri köşe ve kenarlar ise köşe ve kenar koruyucu ürünler ile kaplanarak herhangi bir çarpma ya da düşmede olumsuz bir durumun yaşanması engellenebilir.
 • Yataktan yaşanan düşmelerin engellenmesi içinse yatak kenarlarında koruyucu korkuluklar kullanılmalıdır. Mama sandalyesi kullanımında ise sandalyenin dengede olmasına ve kilitlerinin kapalı, çocuğun bağlı olmasına dikkat edilmelidir.
 • Eğer içeriden merdivenli bir evde yaşanıyorsa belli bir yaşa kadar mutlaka merdiven kapıları veya çitleri kullanılmalıdır. Aksi halde merdivene tırmanan ya da merdivende oynayan çocukların aşağı düşerek veya yuvarlanarak ciddi şekilde yaralanması söz konusu olabilir.
 • Boy camların olduğu evlerde ise oldukça dikkatli olunması gerekir. Havalandırma için açılacak bu pencerelerde vastaslar kullanılmalı ve pencereler dikine açılmalıdır. Aksi halde emekleyen ve yürüyen bebekler, çevrelerini keşfetmeye çalışırken pencereden dışarıya çıkabilir ve bu durumda oldukça tehlikeli durumlar yaşanabilir.
 • Balkon ve teras gibi alanlarda ise duvar boyu eğer çocuğun boyu için alçaksa, balkon duvarları korkuluklar ile yükseltilmelidir. Bunun yanında bu alanlarda çocukların üzerine çıkabileceği tabure ve sandalye gibi eşyalar bırakılmamalıdır. Bu alanlar yıkandığında ise mutlaka kapılar kilitlenerek çocukların balkon ve terasa çıkışı engellenmelidir.
 • Elektrik çarpmalarından korunmak içinse öncelikle evin elektrik tesisatında kaçak akım rölesi bulundurulmalıdır. Çocukların ulaşabileceği prizlere çocuk kilitleri yerleştirilmeli ve hasarlı elektrik kabloları mutlaka tamir ettirilmelidir.  
 • Ortalıkta çocukların yutabileceği ebatlarda eşyalar, özellikle de piller bırakılmamalıdır. Bunun yanında poşet ve benzeri ürünler de boğulma vakalarının yaşanmaması için çocukların ulaşabilecekleri yerlerde muhafaza edilmemelidir.
 • Kibrit ve çakmak gibi yanıcı ürünler, deterjan ve temizlik ürünleri, kimyasallar, tarım ilaçları, ilaçlar, delici ve kesici aletler, kolaylıkla kırılabilen ürünler, patlayıcı maddeler de çocukların ulaşabilecekleri yerlerde tutulmamalı, bu ürünler mümkün olduğunda kilitli dolaplarda saklanmalıdır.
 • Çocukların parmaklarının kapılara sıkışmaması için kapı stoperleri kullanılmalı, çekmece ve dolap kapaklarındaki sıkışmaların engellenmesi için de çeşitli tasarımlara sahip kilit mekanizmalarından eşya çeşidine uygun olanlar tercih edilmelidir.
 • Ocakta ya da fırında yemek pişirilirken çocuk kesinlikte mutfakta yalnız bırakılmamalı, mutfakta olunamayacağı durumlarda çocuğun da girmesi engellenmelidir.
 • Küçük çocuklar yıkanırken dengelerini kaybedebilir ve çok düşük seviyedeki su içerisinde bile boğulabilirler. Bu yüzden her ne sebeple olursa olsun, yıkanırlarken çocuklar birkaç dakikalığına bile olsa banyoda yalnız başlarına bırakılmamalıdır.
 • Çocukların parmaklarının ya da kafalarının sığabileceği delikler, boşluklar, ranza korkuluğu aralıkları ile ilgili özel önlemler alınmalıdır. Aksi halde çocukların bu aralıklara parmaklarını ya da kafalarını sokmaları sonucunda incinmeler, zedelenmeler ve hatta boğulmalar yaşanabilir.

Çocuklar için risk teşkil eden durumlardan biri de elektrik prizleridir. Çocuklar İçin Priz Emniyeti Nasıl Sağlanır? yazımızı inceleyebilirsiniz.