Çocuk Okula Nasıl Hazırlanır?

Seher Cicek Çocuk Okula Nasıl Hazırlanır?

Her anne baba çocuğunun okula alışma sürecinde endişelenir. Çocuğun okul ortamına, öğretmenine, arkadaşlarına, derslerine alışması ve alışma süresi merak ettiğimiz konulardır.

Çocuklar, anne babalarının koruması altında dünyayı öğrenirler. Bu süreçte bize ihtiyaçları olduğu kesin bir gerçektir. Fakat fazla korumacı davranmak çocuğun sosyal hayatını etkiler. Bu durum okul hayatına da yansımaktadır.

Bir çocuğun okul hayatına hazırlık dönemi ana sınıfı dönemi olarak bilinir. Bu dönem 6 yaş grubu çocuklardır. Fakat günümüzde annelerin büyük çoğunluğu çalışmaktadır. Çocuğun anneden ayrılma yaşı 2 yaşa kadar inmiş durumdadır. Bu durumun okul için olumlu yönleri olduğu gibi olumsuz yönleri de mevcuttur.

Bir çocuğun okula hazırlanma süresi, çocuğun kişiliğine ve sosyal durumuna bağlıdır. Fakat bu süreçte davranışlarımızla ve bazı uygulamalarla çocuğu okula hazırlamak ebeveynlerin elindedir. Birkaç önemli noktaya değinecek olursak:

  • Çocuğu erken yaşlarda kitaplarla tanıştırın. Çocuğunuz kitaplardan uzak büyümesin. Kitapları tanısın ve sevsin. Okula gitmesi gerektiğinde sevdiği eşyaların bulunduğu bir yerde olmak daha huzurlu olacaktır.
  • Çocuğunuza okulu tanıtın. Seçeceğiniz okulları ziyaret etmelisiniz. Birden fazla okul seçerek çocuğunuzla seçtiğiniz okulları ziyaret edebilirsiniz. Bu sırada çocuğa okulun nasıl bir yer olduğunu, sınıflarını, burada neler yapabileceğini, neler yapamayacağını sıkmadan anlatmanız yararlı olacaktır. Bu aşamadan sonra okul seçimini çocuğa bırakmak yararlı olacaktır. Sevdiği bir yere güven duyması daha hızlı olacaktır.
  • Okuldan sıkılmasına izin vermeyin. Bu durum daha çok erken yaşta okulla tanışan çocuklarda gözlenmektedir. Çocuklar keşfetmeye açlardır. Hızlı öğrenirler ve sürekli yeni şeyler öğrenmek isterler. Çalışan bir anneyseniz çocuğunuz çok küçük yaşta okulla tanışmış olabilir. İlkokula başlayana kadar öğrendiklerini tekrar etmeye başlar. Bu durum çocukta doygunluk yapar ve okuldan sıkılmaya başlar. İlerleyen yıllarda daha büyük sorunlara dönüşebilir.  Çocuğunuzu zorunlu olarak kreşe bırakıyorsanız her fırsattan yanında olarak okuldan sıkılmasına engel olabilirsiniz. İmkânınız varsa okuldan erken almanız yararlı olacaktır. İş yeriniz uygun ise bazen çocuğunuzu işe götürebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun sosyalleşmesine destek olun. Çocuğunuzun başka çocuklarla iletişim kurup kurmadığı veya nasıl iletişim kurduğu okul süreci için çok önemlidir. Bu süreci hızlandırmak için çocuğunuzu sık sık parka götürerek arkadaş edinmesine ve bu süreçte başka çocuklara karşı olan davranışlarını izlemenizde fayda var. Bazen okulu sevdiren bir arkadaş olabilirken bazen de saldırgan tavırlar gibi etkenlerden dolayı dışlanma gözlenebilir. Bu durumda çocuk okuldan uzaklaşabilir.
  • Çocuğunuzu okulla tanıştırın. Eğer çalışan bir anne değilseniz ve çocuğunuzla evde kendiniz ilgileniyorsanız şanslısınız. Fakat bu durumu değerlendirmeyerek şansınızı kaybedebilirsiniz. Çocuğunuzu anaokulundan önce okulla tanıştırmanızda fayda vardır. Düzenli şekilde kreşe göndermek yerine günde iki saat kreşe göndermeniz çok yararlı olacaktır. Bu sayede hem okuldan korkmayacak hem de sizden ayrı kalması daha kolay olacaktır.
  • Çocuğunuza sorumluluklar verin. Çocuğunuz okulda beklide ilk defa sizden ayrı kalmış olacak. Bu zamana kadar tüm ihtiyaçları sizin tarafınızdan karşılanmış olabilir. Bu nedenle okulda kendini kötü ve yalnız hisseder. Çocuğunuza evde verdiğiniz ufak sorumluluklar kendine güvenmesine ve okula daha hızlı uyum sağlamasına yardımcı olacaktır.

Okul sürecine geçiş çocuğun hayatında bir dönüm noktasıdır. Bu süreç anneden ilk kopma, oyun çağından çıkmaya doğru atılan ilk adımlardır. Bu süreçte karşılaşılan sorunlar travmatik durumlara neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuz için hem iyi bir gözlemci olabilecek kadar yakın hem de özgür bir birey olabilecek kadar uzak durmalısınız.