Çocuk Odasını Aydınlatma Önerileri

Hakan Obalı

Çocuk Odasını Aydınlatma Önerileri

Birçok çocuk zamanının büyük bir bölümünü odasında oyun oynayarak geçirir. Bu nedenle çocuk odalarında farklı aktiviteler için ihtiyaç duyulan aydınlatma ihtiyaçlarına cevap verebilecek aydınlatma ürünleri tercih edilmelidir. 

Çocuk Odasını Aydınlatma Önerileri

  • Odanın yeterince aydınlatılmasını sağlayacak bir ana aydınlatma ürünü tercih edilmelidir. Ana aydınlatma tavandan bir avize ile ya da alçı tavan spot ve gizli LED aydınlatma seçenekleri ile yapılabilir. Bu seçeneklerin mümkünse kademeli olmasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde istendiğinde loş bir ortam, istendiğinde aydınlık bir ortam elde edilebilir. Bunun için ana aydınlatmanın yanında ayrıca lambader ve aplik gibi aydınlatma ürünlerinden de faydalanılabilir. Ancak lambader gibi yerde kullanılan aydınlatma ürünleri kullanılırken çocuğun güvenliği için gerekli tedbirlerin alınmış olmasına dikkat edilmelidir.
  • Gözü yormaması için çocuk odalarının aşırı aydınlatılmasından kaçınılmalı, mümkün olduğunca ışığın göze doğrudan gelmediği ve tavandan yansıtıldığı aydınlatma seçenekleri tercih edilmelidir. Ayrıca lamba seçiminde gözü yormayan LED ürünler kullanılmalıdır. Bu duruma özellikle ilk bebeklik döneminde daha fazla dikkat edilmeli ve bu dönemde düşük aydınlatma şiddetine sahip lambalar tercih edilmelidir.
  • Çocuk odalarında hem beyaz hem de günışığı renkli lamba seçenekleri birlikte kullanılmalıdır. Bu şekilde oyun, etkinlik ve çalışma gibi zamanlarda daha iyi görmeyi ve dikkatin canlı tutulmasını sağlayan beyaz ışık uyku öncesi ve dinlenme gibi zamanlarda ise dinlendirici etkisinden dolayı günışığı lamba seçenekleri tercih edilerek işlevsel aydınlatma gerçekleştirilebilir.
  • Çocuk odalarında kullanılması gereken bir diğer aydınlatma ürünü de gece lambalarıdır. Çocuğun gece etrafını görmesini sağlayan bu ürünlerin tercihinde ise çok dikkat çekici olmayan ve düşük ışık şiddetine sahip olan modeller tercih edilmelidir. Gece lambası ihtiyacı ayrıca bazı kademeli tavan aydınlatması ürünleri ile de giderilebilir.
  • Çocuk odaları çocukların oyun alanları da olduğundan, kullanılacak aydınlatma ürünlerinin kırılabilecek ve çocuklara zarar verebilecek parçalar içermemesine dikkat edilmelidir.
  • Çalışma masası ve bilgisayar masası gibi alanlarda ise masa lambası kullanılmalıdır. Masa lambasında ise çalışması sırasında çok ısınan akkor lambalar kullanılmamalı bunun yerine LED ya da tasarruflu ampuller kullanılmalıdır.

Çocuk odasında perde kullanımı hakkında fikir saibi olmak istiyorsanız Çocuk Odasına Perde Nasıl Seçilir? yazımızı okuyabilirsiniz.