Çocuk Odasına Perde Nasıl Seçilir?

Yıldız İnci Ayağ  Çocuk Odasına Perde Nasıl Seçilir?

Evlerin belki de en renkli, bu nedenle de en eğlenceli mekanları olan çocuk odaları dekorasyonda size keyifli dakikalar yaşatır. Çocuk odası için eşya seçerken odanın büyüklüğü, çocuğunuzun yaşı, cinsiyeti ve tabiki beğenileri belirleyici etkendir.

Çocuk odasına perde seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Çocuk odası için perde seçimi yapmadan önce ilk yapmanız gereken odanın pencere ölçülerini netleştirmek olmalı. Çünkü kimi perde modelleri belli ölçülerde güzel duruyorken belli ölçülerde oldukça vasat bir görüntü sunuyor.
  • Ölçü netleştirme kısmından sonra odanın genel dekorasyon ürünlerini gözden geçirmelisiniz. Çocuk odası malumunuz çok renkli olur. Renk konusunda herhangi bir kısıtlamaya gerek yoktur. Ancak odada fazla desen ve ayrıntı varsa perdede bir miktar sadelik doğru tercih olacaktır. Zaten odanın içinde fazlaca renk, desen ve ayrıntı varken aynı yoğunluk (mesela desenli bir perde) göze hoş görünmez.
  • Çocuk odası fazla desenli ürünlerle dolu değilse perdede deseni gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun cinsiyeti perde desenini belirleyici faktör konumundadır. Şöyle ki kız çocuk ile erkek çocuğun beğenileri, izlediği çizgi filmler ve hayranı olduğu kahramanlar farklıdır.
  • Çocuk odası perdesinde çizgi film kahramanlarını kullanabilirsiniz. Bu çizgi film kahramanlarını yatak örtüsüyle bir örnek yapıp tamamlarsanız uyumu da yakalamış olursunuz.
  • Çizgi film kahramanı perdeler hoşunuza gitmiyorsa daha klasik desenler tercih etmeye çalışın, örneğin çocuk odasının perdelerini süsleyen renk renk kelebekeler ne de sevimlidir! Ya da isterseniz renkli puantiyeler perdelerinizde uçuşabilir.
  • Perdede desen sevmeyenler de çoktur. Eğer böyle bir durumunuz varsa tek renk katlamalı şirin perdeler çocuk odanızı süslemeye hazır.
  • Çocuk odasında yere kadar perde oyun alanlarında pek sağlıklı değildir. Bu nedenle perdeyi yarım tutmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede hem kazalara sebebiyet vermezsiniz hem de perdeniz yırtılma riski azalmış olur.
  • Oda zaten çok renkli, perdede sadelik yakalamak istiyorum derseniz zebra perdeler hem perde hem güneşlik olarak sizin beğeninize uygundur. Ancak bu perdelerin montesinde hassas olun. Çocuk odalarında kullandığınız her üründe güvenlik çok önemlidir. Perdeler için de bu durum geçerlidir. Perdenin, yerine çok iyi şekilde monte edilmiş olmasına dikkat edin.