Çocuğa Meyve Nasıl Sevdirilir?

Engin İnce
Çocuğa Meyve Nasıl Sevdirilir?

Meyve yemek, vücut için gerekli vitaminleri almak açısından önemlidir. Ancak çocukların birçoğu meyve yemekten hoşlanmaz; hatta ‘meyve yemeyi sevmeyenler grubu’na çoğu yetişkin de dahildir. Oysa meyveler, içerdikleri vitaminler ve antioksidanlar sayesinde sağlıklı bir yaşam vaat eder. Yeterli meyve tüketmemek, sık sık hasta olunmasına ve vitamin eksikliğinden kaynaklanan hastalıkların kapımızı çalmasına yol açar.

Peki, çocuklara meyve yemeyi sevdirmenin yolları nelerdir? Her şeyden önce evinizde, mutfağınızda ve sofranızda meyve eksik olmamalı. Yani çocuğunuz için meyve, ara sıra gördüğü bir besin olmamalıdır. Her sofrada meyve bulundurmanız, ara ve ana öğünlerde bile meyve yemeniz onun da sizi rol model almasını ve onun da meyve yemesini sağlayacaktır.

Bir de bazı sevimlilikler yaparak meyveleri çocuğunuzun ilgisini çekecek hale getirebilirsiniz. Örneğin sunum şekilleriyle oynayarak çocuğunuza meyve yedirebilirsiniz. Ufak parçalara bölüp her birine kürdan geçirerek hazırlayabileceğiniz meyveli sunumlar, çocuklarınızın ilgisini çekeceği gibi onlara meyve yeme alışkanlığı da kazandırabilir.

Ya da farklı tatlar eşliğinde meyve sunumları yapabilirsiniz. Örneğin elmayı rendeleyip üzerine de biraz tarçın atarak farklı bir tat elde edebilirsiniz.

Bazı meyveler de hazırlık aşaması zahmetli geldiği için tercih edilmeyebilir. Üşenmeden ayıklayacağınız nar, soyup küçük küçük dilimleyebileceğiniz şeftali ile çocuğunuza bu vitamin depolarını da yedirebilirsiniz.

Portakal ya da mandalinayı da dilimleyerek servis edebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun, meyvelerin tadını alıp sevmesini sağlayabilirsiniz. Hatta meyveli yoğurt, meyveli muhallebi, meyveli pastalar hazırlayarak çocuğunuza meyveleri, sevdiği diğer yiyeceklerle birlikte de sunabilirsiniz.

Bir diğer yöntem de sunumları çocuğunuzla birlikte hazırlamaktır. Böylece hem onunla vakit geçirmiş ve birlikte bir şeyler yapmış olursunuz hem de ona meyve yemeyi sevdirebilirsiniz. Hatta bir bahçeniz varsa meyve yetiştirebilir, çocuğunuza bu doğal süreci de öğretmiş olursunuz.

Doğal meyve suları da çocuğunuzun vitamin ihtiyacı için önemlidir. Evde hazırlayacağınız meyve sularını, renkli ve ilgi çekici bardaklarla çocuğunuza içirebilirsiniz.

Çocuğunuz okul çağındaysa evde ‘meyve partisi’ verip arkadaşlarıyla birlikte keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun belleğinde meyvelere dair tatlı anıların kalmasına da ortam hazırlamış olursunuz.