Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Moda

Çocuğa Ayakkabı Nasıl Alınır?

Ayşe Telli
Çocuğa Ayakkabı Nasıl Alınır?

Çocuğu olan her ailenin dikkat etmesi gereken konulardan biri de kıyafet seçimidir. Özellikle günümüzdeki kıyafetler kansorejen maddeler içermekte ve bu maddeler ter ile vücuda temas etmektedir. Ayakkabı ise hem rahatlık, sağlık hem de güzel bir görünüm açısından dikkatle seçilmesi gereken bir çocuk giysisidir. Peki çocuk ayakkabası nasıl seçilir, nelere dikkat edilmelidir? İşte cevabı.

Ayakkabı ayağı dış etkenlerden koruyan bir giyecektir. Fakat günümüzde yalnızca üretilen maddesi değil modaya uyumuna da bakılmaktadır. Ayrıca her ayakkabı her kullanım için uygun değildir. Örneğin spor ayakkabıları daha rahat yerlerde kullanılabilirken kış için seçilen kalın bot tarzı ayakkabılar farklı bir kullanıma sahiptir. Çocuklarda ise ayakkabı seçiminde şu noktalara dikkat edilmelidir.

Rahatlık

Bir ayakkabı her şeyden önce rahat bir kullanıma sahip olmalıdır. Ayakkabı seçereken internetten almak yerine deneyerek almak çocuk açısından çok daha faydalı olacaktır. Ayakkabıyı denerke bütün iplerini gevşetin ve hafifçe bağlayın. Bu aşamada çocuğunuza rahatlık konusunu sormalısınız. Ardından baş parmak ile ayakkabı burnu arasındaki boşluğa bakabilirsiniz. Yanlardan ve arkasından da yakkabıyı hafifçe sıkarak rahatlığını test edebilirsiniz. Çocuğunuzun iki ayakkabıyı da giyerek bir kaç adım atmasını sağlayabilirsiniz. Çocuklar için ayakkabıda dikkat edilecek bir diğer nokta ise küçük yaşlarda cırt cırtlı ayakkabı seçimidir. Bu çocuğununuz ayakkabıyı daha rahat kullanmasını sağlar. İlerleyen yaşlarda ise bağcıklı ayakkabılara geçebilirsiniz.

Sağlık

Bir çocuk açısından ayakkabı seçiminde dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de sağlıktır. Bunun için ayakkabıları güvendiğiniz ve garanti verebilecek mağazalardan almalısınız. Ayakkabının etiketinde yazan bilgi kısmını okumanızda fayda vardır. Fazla kalın olmayan deri ayakkabılar ve sağlığa zarar vermeyen hava tabanlı ayakkabılar çocuklarda tercih edilebilir. Ayakkabı mağazalarında kafanıza takılan bir soru oldu ise kesinlikle mağaza görevlilerine danışabilirsiniz. Ayakkabıyı aldıktan sonra ise düzenli bakımını ve muhafazasını yaparak ayakkabı hijyeninizi koruyabilirsiniz.

Moda

Çocuklar açısından da ayakkabı görünümü önemlidir. Bunun için çocuklarınızın sevdiği tarzda çizgi karakterli ayakkabıları alabilirsiniz. Çocuğunuzun ayakkabıyı mutlu kullanması açısında hayvan karakterleri veya çizgi karakter baskılı ayakkabılar çocuk modası açısından seçilebilir.