Çipli Ehliyet Nasıl Alınır?

Hakan Obalı
Çipli Ehliyet Nasıl Alınır?

İçinde bulundurduğu elektronik çip nedeniyle “çipli ehliyet” olarak adlandırılan yeni nesil ehliyetler, 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile dağıtılmaya başlandı. Bu tarihten itibaren ilk kez ehliyet alacaklara çipli ehliyet verilecektir. Eski tip ehliyeti olanlar ise 2020 yılına kadar bu ehliyetlerini çipli ehliyetlerle değiştirmek zorundadır. Bu tarihe kadar değiştirilmeyen ehliyetler ise geçersiz sayılacaktır. Uluslararası geçerliliğe sahip olan ve içerdiği çip sayesinde bünyesinde birçok bilgi barındırabilecek olan bu teknolojik ehliyetleri almak için bazı işlerin yapılması gerekir.

Çipli Ehliyet Nasıl Alınır?

Eski ehliyetlerin, çipli ehliyetlerle değiştirilmesi için başvurunun emniyet müdürlüklerinin trafik tescil müdürlüklerine yapılması gerekir. Ehliyet değiştirme başvurusunun yapılabilmesi içinse öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online randevu hizmeti kullanılır. Bunun için;

  • http://surucurandevu.egm.gov.tr/ adresine gidilerek, randevu işlemlerinden “Eski sürücü belgesi yenileme-fark” işlem türü seçilmelidir.
  • Bu işlemin seçilmesinin ardından başvuru yapılacak şehir seçilmeli ve çıkan listedeki il veya ilçe merkezlerinden uygun olanı tercih edilmelidir.
  • Bu aşamadan sonra sisteme kişisel bilgiler girildikten ve randevu zamanı seçimi yapıldıktan sonra onay işlemi gerçekleştirilir ve ehliyet yenileme için randevu alma işlemi tamamlanır.

Çipli ehliyet başvurusu için, tercih edilen trafik tescil müdürlüğüne giderken şu belgelerin hazır olarak bulundurulması gerekir;

  • Eski ehliyet
  • Nüfus cüzdanı, pasaport veya avukat kimliği
  • Tek hekimden alınan “sürücü olur” raporu
  • 2 TL’si vakıf payı ve 13 TL’si değerli kağıt bedeli olmak üzere, 15 TL’lik ehliyet yenileme bedelinin vergi dairesine ya da herhangi bir banka şubesine yatırıldığını gösteren makbuz
  • 5x6 ebatında ve arka fonu beyaz olmak üzere 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Kan grubunu belirten resmi belge ya da kişinin imzalı beyanı

Bu belgelerin tamamlanmasının ardından, trafik tescil müdürlüğüne gidilerek işlemler tamamlanabilir. Bu işlemler sırasında, sürücüden parmak izi de alınır. Belgelerin doğru ve tam olması durumunda, başvurunun ardından çipli ehliyet basımı yapılır. Ancak yeni ehliyetin basımı tek bir merkezden yapıldığı için başvuru anında kişiye yeni ehliyet verilmez. Çipli ehliyet, PTT aracılığı ile kişinin adresine ücretsiz şekilde gönderilir.

Not: 2017 yılı başından itibaren çipli ehliyete geçiş işlemlerinin, nüfus müdürlükleri tarafından yapılması planlanır.