Cilt Nemlendiricisi Çeşitleri Nelerdir?

Yıldız İnci Ayağ Cilt Nemlendiricisi Çeşitleri Nelerdir?

Cilt bakımı için piyasada bulunan her ürün her cilt tipi için uygun değildir. Çünkü cilt nemlendiricileri içerdikleri özellikler bakımından bünyesinde birçok çeşidi barındırır. Bu nedenle sizin asıl ihtiyacınız olan nemlendiriciyi bulmanız ve bunu uzun süreli olarak kullanmanız gerekir. Bu konuda bir dermatologtan destek almak en doğrusudur.

Cilt nemlendiricisi çeşitleri nelerdir?

Cilt tiplerinin farklı olması ve bu cilt tiplerinin her birinin farklı ihtiyaçlara sahip olması nedeniyle tek tip nemlendirici aynı anda bütün cilt tiplerinin beklentisini karşılmaya yetmez.

Yoğun özellikteki cilt nemlendiricileri oldukça kuru, çatlamaya ve erken kırışmaya yatkın cilt tipleri için idealdir. Bu tip nemlendiricler genelde yoğun E vitamini içeren ve yağlı kremlerdir. Eğer çok kuru bir cildiniz varsa bu özellikteki nemlendiricileri günde iki kez kullanmanız tavsiye edilir.

Gece nemlendiricileri daha çok onarıcı özellikteki kremlerdir. Gece kullanımına uygun olduğu için cildin hücre yenilenmesini destekler ve gündüz kaybedilen nem desteğini sağlamaya yardımcı olur.

Yaşlanma karşıtı nemlendiriciler için belli bir yaş sınırı bulunur. Yoğun bir krem olma özelliği taşıyan bu nemlendiriciler aynı zamanda yüzdeki derin ya da yüzeysel kırışıklıkları, mimik kırışıklıklarını tedavi etmeye çalışır. Koruma faktörü içeren nemlendiriciler çoğu kişi tarafından bir yaz ürünü gibi algılansa da aslı böyle değildir. Hem yaz hem kış kullanılması gereken bu nemlendiriciler cildi nemlendirirken aynı zamanda içeriğindeki koruma faktörü sayesinde cildi güneşin zararlı etkilerinden de korur.

Göz çevresi nemlendiricileri de bir başka grup nemlendiricidir. Bu kremler cildin diğer bölümlerine göre daha ince ve daha hassas olan göz çevresinin gereksinim duyduğu nemi sağlamak adına önemlidir. Özellikle 25 yaşın üstünde bu kremlerin kullanılması uzun vadede cilt yaşının daha genç görünmesi için gereklidir.

Cilt nemlendiricilerinde doğal yağ takviyeli ürünler cildi besleyeceğinden kullanılması tavsiye edilen başka bir grup nemlendiricidir.