Cilt Maskesi Nasıl Temizlenir?

Yıldız İnci Ayağ Cilt Maskesi Nasıl Temizlenir?

Yüz bakımının en önemli basamağı cilt temizliğidir. Bunun için cilt tipine uygun cilt maskelerinden faydalanılır. Birçok farklı maske, türlü cilt sorunlarını çözmek için cilde uygulanır. Sivilce lekelerinin tedavisi için uygulanan cilt maskeleri, kuru ciltleri nemlendirmek için uygulanan cilt maskeleri, ölü deriyi ciltten uzaklaştırmak için uygulanan cilt maskeleri ve canlandırıcı cilt maskeleri bunlardan sadece birkaçıdır.

Cilt Maskeleri Ciltten Nasıl Temizlenir?

Bütün cilt maskelerinin hazırlandığı malzemeler farklıdır. Kimi cilt maskelerinde yumurta akı, kiminde limon suyu, kiminde yoğurt, kiminde ise çilek, kayısı, avokado, kivi gibi çeşitli meyveler bulunur.

Cilt maskeleri, etkisini gösterebilmesi için cilt yüzeyinde belli bir süre bekletilir. Bu süre her maske türünde değişiklik gösterir. Bazı maskeler etki gösterebilmesi için sadece 10 dakika cilt yüzeyinde kalırken bazı maskeler aynı etkiyi gösterebilmek için 30 dakika cilt yüzeyinde beklemelidir.

Uygulanan cilt maskesi ne özellikte olursa olsun temizlenme aşamasında bazı kurallara uyulması gerekir. Bu kurallardan ilki maskenin temizlenmesi esnasında bol su kullanılmasıdır. Cilt maskesinin uygulama süresinin dolmasıyla beraber cilt bol su ile ve parmak uçları kullanılarak yıkanır.

Yıkama esnasında mutlaka ılık su tercih edilir. Bunun nedeni fazla sıcak ve fazla soğuk suyun gözenekler üzerinde olumsuz etki yaratmasından kaynaklıdır. Fazla sıcak su gözeneklerin açılmasına neden olacağından dolayı tercih edilmezken fazla soğuk su da gözeneklerin büzülerek tıkanmasına neden olur. Bundan dolayı suyun sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır. Buna ek olarak sıcak suyun cildi tahriş etme riski de bulunur. Bu nedenler göz önünde bulundurularak uygulama gerçekleştirilir.

Bazı maskeler sadece su ile temizlenmeyebilir. Özellikle içinde doğal yağlar bulunan maskeler bu gruba girer. Böyle durumlarda yüz ne kadar bol suyla yıkanırsa yıkansın yüzeyindeki yağlı his kaybolmaz. Bu gibi durumlarda cilt tipine uygun bir temizleyici kullanılır. Bu sayede cilt, uygulanan maskeden ve maskenin bıraktığı yağlı histen tamamen arınmış olur. Eğer temizleyici kullanılarak cilt maskesi temizliği yapılmışsa cilt temizleyicisinin arkasından uygun nemlendiriciyle cildin temizlenme ve bakım aşamaları tamamlanır.