Cilt Bakımın Faydaları

Dilek Yurdakul
Cilt Bakımın Faydaları

Cilt bakım ürünleriyle, yaşlanma ve çevresel faktörlerin sonucunda oluşan ince çizgiler, kırışıklıklar, donuk ve düzensiz cilt tonu gibi sorunları gidermek aynı zamanda cilt sağlığını korumak için yapılan çeşitli uygulamalara ‘’cilt bakımı’’ adı verilir.

Profesyonel cilt bakımı, cilt bakım ürünleri ve çeşitli cihazlar kullanaral, cilt sağlığını ve canlılığını korumak için uygulanan çeşitli yöntemleri içerir. Haftalık ya da aylık olarak uygulanabilen bu bakımlarda kullanılan ürünlerin kalitesi kadar uygulama yapacak estetisyenin seçimi de çok önemlidir. Uzman estetisyenler, müşterilerin cilt yapısına göre, yağ ve nem içeriği dengeleyerek sağlıklı ve genç bir cilt elde etmek amacıyla eğitilmişlerdir. Bu nedenle, cilt bakımı yaptırmadan önce estetisyeninizin aldığı eğitimleri ve geçerli bir sertifikası olup olmadığını mutlaka araştırın.

Dermatolog ile estetisyen arasındaki fark nedir?
Dermatoloji cilt bozuklukları konusunda uzman,  lisanslı doktorlar tarafından uygulanan tıp mesleğinin bir dalıdır.  Bir dermatolog tarafından tedavi görüyorsanız, estetisyenler tarafından uygulanacak bakımlarla tamamlayıcı ve destek tedavileri sağlayabilirsiniz.  

Cilt Bakımın Faydaları Nelerdir?

 • Cilt, yüzeyinde biriken toz, makyaj, kir, yağ ve ölü hücreler temizlenerek sağlıklı bir görünüm kazanır.
 • Cildin oksijen alış verişi artar.
 • Cit beslenir, yenilenir.
 • Dış etkenlere karşı korunur. Yıpranmalara karşı daha dirençli hale gelir.

Cilt Bakımında Neler yapılır?

Cilt bakımında kullanılan temel teknikler buhar uygulaması, peeliing, kimyasal peeling, temizlik, gözenek temizliği, maske, tonik ve nemlendirme gibi aşamaları içerir. Kremler, losyonlar, sargılar, kil ya da jel maskeleri kullanılır. Kullanılan ürünlerin etkinliğini arttırmak veya çeşitli frekans terapileri için yüksek teknolojili makineler de kullanılır.

Temel cilt bakımında genel olarak yapılan uygulamalar şunlardır.

 • Cilt Analizi
 • Cildin temizlenmesi
 • Peeling Uygulaması
 • Buhar uygulaması
 • Kan dolaşımını hızlandıran uygulamalar. Örneğin vakumlama
 • Siyah noktaların ve tıkalı gözeneklerin temizlenmesi
 • Serum ve maske uygulaması
 • Tonikleme
 • Nemlendirme

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling deriye uygulanan çeşitli kimyasallar ile yapılır. Peeling, hafif, orta veya derin olarak uygulanabilir. Hafif peeling uygulamasında herhangi bir istirahat süresi söz konusu değildir. Orta peeling işleminde cildin tamamen iyileşebilmesi için ortalama bir hafta süre gereklidir.  Derin peeling işlemi ise cildin çok daha alt tabakalarına nüfuz ettiğinden anestezi altında yapılan daha ağır bir uygulamadır. Cilt sağlığı için, mutlaka bir hekimi tarafından ya da hekim gözetiminde yapılmalıdır.

Eksfoliasyon 

Enzimatik bir ürün kullanılarak yapılan peeling işlemidir. Kimyasal bir soyma ürünü ile, ovalayarak ya da fırçalayarak cilt üzerindeki ölü tabaka kaldırılır.

Mikrodermabrazyon 

Cildin epidermal (dış) katmanını, bir makine kullanarak soyma işlemidir. Cilt dokusunu yenilemek, ince çizgilerin görünümünü azaltmak ve evde kullanılan bakım ürünlerinin etkinliğini artırmak yararlı bir uygulamadır.

Tıkalı gözenek ve siyah nokta temizliği

Tıkalı gözenekleri Bu ​​derin, gözenekleri temizlerken ya da el (etkilenen gözenek kaldırmak için hafif basınç ile, eldivenli ellerini ve parmakları etrafında pamuk veya doku kullanarak) ya da tıkalı gözenekleri temizlemek için tasarlanmış metal bir alet kullanılarak yapılır.