Cildin Parlaması Nasıl Engellenir?

Solmaz Özlem Köse Cildin Parlaması Nasıl Engellenir?

Yağlı ve karma cilde sahip kişilerin yaşadığı cilt problemlerinden biri de parlamadır. Yaz ve kış aylarında sıkça görülen ve cildin görünümünü bozması bakımından sorun olan cilt parlamasının önüne geçmek mümkündür.

Cilt Bakımı: Sürekli havasız ortamlarda kalmaya, aşırı spor yapmaya, doğru cilt ürünlerini kullanmamaya veya beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkabilecek cilt parlamalarında cilt temizliğine dikkat etmek gerekir. Genel olarak yataktan kalktıktan sonra ve yatmadan önce yüzdeki kirleri ve yağları temizlemek adına alkol bazlı olmayan ve salisilik asit içeren cilt temizleyiciler kullanılmalıdır.

Cildin gözeneklerini açması ve cildin hava almasını sağlaması bakımından önemli olan yüz temizleyicilerinin yanında ciltteki yağı ve nemi dengede tutması bakımından koruyucu kremler ve nemlendiricilerde cilt parlaklığını engellemede etkin ürünlerdir. Bu tür ürünlerin seçiminde hafif içerikli olmasına dikkat edilmesi yanında mineral bazlı olanlar öncelikli tercihler arasında yer alabilir.

Beslenme: Cilt parlamasına neden olması bakımından tüketilen gıdalar da önemlidir. Yağlı kırmızı etler ve baharatlı yiyecekler yanında bol miktarda çay, kahve ve alkol tüketimi de cildi matlaştırarak parlamasına neden olur. Cilt için besleyici A, E ve C vitaminleri başta olmak üzere vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahip sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Özellikle yağlı cilde sahip kişiler için A vitaminine sahip havuç, ıspanak gibi besinler yağ üretimini yavaşlatması ve dolayısıyla cilt parlaması engellemesi bakımından tercih edilecek besinlerdir.

Makyaj Ürünleri: Parlak ciltlerde kullanılan makyaj ürünlerinin seçimi özen ister. Parlamayı önlemek açısından fondöten kullanımına dikkat etmekle birlikte özellikle likit fondötenlerin kullanımından kaçınılmalıdır. Yağsız fondötenlerin yanında yağsız mineral bazlı pudralar doğru tercih olmakla birlikte yağ emici kağıtlar da yağı emmek için yardımcı makyaj ürünleri arasındadır. Ayrıca cilt parlaması engellemek amaçlı makyaj öncesi matlaştırıcı kremler yanında elmacık kemikleri üzerinde daha çok bronz tonlarda allık kullanımı da cildi mat göstermek için uygulanabilecek makyaj teknikleri arasındadır.

Cilt Bakımının Faydaları yazımızı okuyarak cilt sağlığını uzun süre korumak için yapılabilecekleri öğrenebilirsiniz.