Ciğer Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

pelin nebol Ciğer Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Nisan ve Mayıs aylarında açarak doğaya güzel bir görüntü katan ciğer otu, kırmızı ya da mor renk çiçeklere sahiptir. En fazla 60 cm boya sahip olan bu bitkinin yapraklarında beyaz benekler bulunur. Ciğer otu dik ve tüylü gövdesiyle birlikte içinde birçok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak kullanılır. İçerisinde müsilaj, şekerler, tanen, sabit yağlar, saponin ve reçine barındırır. Bu maddelerin dışında vitamin ve mineral açısından da zengin bir bitkidir. Ciğer otu içinde taşıdıkları sayesinde birçok hastalığa faydalı olmuş, tedavi amaçlı kullanılabilecek bir bitkidir.

Ciğer otunun faydaları

  • Adından da anlaşılacağı gibi iyi geldiği, şifa dağıttığı vücuttaki en önemli yer ciğerlerdir. Ota bu isim akciğer hastalarına çözüm olduğu için verilmiştir. Yapraklarından demlenecek çay düzenli kullanımda karaciğer ve akciğer hastalıklarına iyi gelir.
  • Akciğerde oluşacak birçok hastalığın önlemi bu bitki tüketilerek alınır. Bunun yanında göğsü yumuşatarak öksürüğü kesmek için bir hafta süreyle ciğer otu çayını içmek iyileşmeyi sağlayacaktır.
  • Mide ve bağırsakta oluşan şişkinliği ve gazı atmakta sıkıntı yaşayanlar ciğer otunun yapraklarından elde edecekleri çayı günde 3 defa içmelidir. Düzenli kullanımda işe yaradığı görülecektir. 
  • İdrar yollarında oluşan iltihaplanma ya da idrar yolunda oluşabilecek başka hastalıklara çözüm olur. Belli sebeplerle idrara çıkamayanlar ciğer otu çayı kullanabilirler. Çok iyi bir idrar söktürücüdür. 
  • Vücudumuzda oluşan yaralanmaların çabuk iyileşmesine katkı sağlayan bu bitki düşük olan vücut direncini arttırarak, vücuttaki mikropların öldürülmesine yardımcı olur.
  • Kök sapından haşlayarak elde edilen sıvı egzama ya da yaralı yerleri yıkamak amacıyla da kullanılabilir. Her hastalıkta olduğu gibi düzenli kullanım hastalığın geçmesinde çözüm olacaktır.
  • Boğaz iltihabı, nefes darlığı ya da bronşit hastalıkları için de çayı tüketilir. 
  • Ciğer otunun kan yapıcı etkisi de tıbbi olarak kanıtlanmıştır.

Ciğer otu çayının yapılışı: Otun üzerinde bulunan yapraklar ve çiçekler güneş görmeyen bol havalı ortamda kurutulur ve toz haline getirilir. Bir bardak kaynamış suyun içerisine bir tutam bu tozdan atıp demlenmesi beklenir. Daha verimli bir çay elde etmek için su yerine sütte kullanılabilir. Elde edilen çay günde 3 defa düzenli aralıklarla tüketilir.