Çiğdem Nasıl Bir Bitkidir?

Yıldız İnci Ayağ Çiğdem Nasıl Bir Bitkidir?

Çok yıllık olan çiğdem bitkisi küçük odunsu bir yapıya sahiptir. Süsengiller ailesine aittir. Çiğdemin korm kısmı bir kılıfla örtülmüş ve yatık vaziyette bulunur. Yaprakları az sayıdadır ve bitkinin tabana yakın yerlerinde bulunur. Yapraklar yeşil, uzun ve ince bir yapıya sahiptir. Bu bitki çeşidinde gövde bulunmaz. Tohumları olarak bilinen kısım ise zar görevi görerek kormu içinde saklar. Genellikle orta kısımları şeritli, üst kısmı da soluk bir renktir.

Tohumlar çiçekte yer alır. Yumurtalık kısımları toprağın altında kalan bitkinin, yerden çıkan çiçekleri ise saplıdır. Çiçekler birkaç renkte gözükür. Beyaz, leylak, koyu mor ya da sarı renklere sahiptir. Çiçekler ince bir yapıdadır ve boyları uzundur. Çiğdemin birçok türü vardır ve türüne bağlı olmak üzere ilkbahar ya da sonbahar aylarında açar. Çiğdemin çiçekleri havalar kötü olduğunda ya da geceleri kapanır.

Çiğdem bitkisinin soğanları yaz bitiminde ekilmelidir. Bu bitki türü özel bir bakıma ihtiyaç duymaz. Çiğdem iyi sulanan toprağı sever. Toprağın cinsi killi ya da kalkerli olmalıdır. Gevşek ve köküne atılacak funda toprağında yetişmesi daha kolay olur. Topluca bir ekimden söz ediyorsak eğer küme halinde ekilmesi açtığı zaman güzel bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Ekilmesi sırasında 10-15 cm gibi bir derinlik yeterlidir. Bitki soğanıyla beraber bırakılırsa eğer bir sonraki dönemde daha güzel açacaktır.

Soğanlar bütün yaz uykuda bekler ve yaz boyunca yapraklar solgun kalır. Çünkü bitki kış bitkisidir ve düşük sıcaklıklara dayanıklıdır. Kış bitkisi olduğu için fazla güneşe ve suya ihtiyacı yoktur. Yarı gölge yerleri seven bir bitkidir.

Çiğdem nasıl tüketilir?

Türkiye'de yumruları çiğ, hafif ateş veya korda pişirilerek yenir. Ayrıca yemeklere de konan bu bitkiyle çiğdem pilavı, çiğdem sütlüsü ve çiğdem aşı yapılabilir. Özellikle Karadeniz Bölgesi'nde çiğdem bitkisinin una bulayarak kızartması yapılmaktadır. Safran yapımında kullanılan bir türü de mevcuttur.

Çiğdem bitkisiyle benzerlik gösteren acı çiğdem adı verilen bir bitki türü vardır. Bu bitki türü zehirlidir ve kesinlikle yenmemelidir. Acı çiğdem Doğu Anadolu'da yetişir ve zehirsiz olanıyla ayrımı yapılamadığı için de zehirlenme vakaları görülür.