Çerçevelerle Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Mertcan Öztürk Çerçevelerle Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Duvarlar çalışma ve yaşam alanlarını çevreleyen iç ya da dış mekan öğeleridir. Bu nedenle evlerdeki, ofislerdeki ya da daha farklı çalışma ve yaşam alanlarındaki duvar dekorasyonları hoş duygular hissettirebilecek ya da huzur verecek şekilde tasarlanıp dekore edilebilir. Özellikle iç mekan duvarlarının göz yorucu nitelikte ve abartılı tasarlanıp dekore edilmesinden kaçınılmalıdır. Bu şekilde bir tasarım mekanda vakit geçirecek kişilerin ortamda keyifli bir hava yakalamalarında önemli bir engeldir. 

İç ve dış mekan duvarlarının dekorasyonunda oldukça farklı ve çeşitli öğeler uyum içinde olmak koşuluyla kullanılabilir. Bu öğelerden biri duvara sabitlenmiş çok sayıdaki çerçevedir. Dekorasyonda kullanılacak olan çerçeveler ortamın havasını değiştirmeye yardım eder.

Çerçeve kullanılarak dekore edilecek olan duvarın öncelikle mekanın hangi duvarı olacağına karar verilmelidir. Ev salonunda bu dekorasyon fikrinden yararlanacak kişilerin salonun ana duvarları yerine detay duvarlarını tercih etmeleri önerilir. Örneğin salonun orta ya da kenar kesiminde bulunan bir sütunun duvarında çerçeve dekorasyonu oldukça şık durabilir. Ev içinde bulunan bir merdiven var ise merdiven yakınındaki duvara, içlerine aile fotoğrafları konulmuş çok sayıda çerçeve asılarak, duvarda hem hareketli hem de romantik bir hava yaratılabilir. 

Duvarını çok sayıda çerçeve asarak dekore edecek kişiler çerçevelerini hatalı yerleştirir ve renk uyumu gözetmezler ise ortaya çıkacak görünüm pek iç açıcı olmayacaktır. Ev dekorasyonunda çerçevelerin dizilimi ve rengi kadar duvardaki zeminin rengi de oldukça önemlidir. Çerçeveleri yerleştirirken risk almak istemeyen kişiler ortaya bir büyük çerçeve asıp bu büyük çerçevenin iki yanına büyükten küçüğe doğru gidecek boyutlarda çerçeve asarak dekorasyon yapabilirler. Yeteneğine ve zevkine güvenenler çerçeveleri biraz daha dağınık şekilde dizmeyi deneyebilirler. Bu tip bir dekorasyonda her zaman siyah, beyaz, gri tonları ağırlıklı tasarımlar tavsiye edilmektedir. Mekanın aldığı ışığa göre zemin rengi grinin açık ya da koyu tonlarından beyaza kadar olabilir. Bu renklerde bir zemin üzerine siyah mat ya da parlak detaylı çerçeveler oldukça şık görünecektir. Dekorasyona renk ve hareket katmak isteyenler çerçevelerin arasına küçük boyutlarda kırmızı çerçeve karıştırıp dekorasyona canlılık verebilirler.