Ceket Nasıl Ütülenir?

Ayşen Tuzcu Ceket Nasıl Ütülenir?

Ceketler gardıroplarımızın vazgeçilmezlerindendir. Gece dışarı çıkarken bir jean pantolon üzerine giydiğimizde şık bir havaya bürünmemize ya da önemli bir toplantıya giderken profesyonel bir görünüş yakalamamıza yardımcı olurlar. Ancak ceketler şık olduğu kadar temizlenmesi de zor olan giysilerdir. Bir ceketi yıkayıp kurutmak yetmez. Sevelim ya da sevmeyelim ceketleri ütülemek bir zorunluluktur.

Ütü işlemine başlamadan önce, ceketinizde herhangi bir leke ya da kir olup olmadığını kontrol edin. Çünkü ütünün sıcaklığı bu lekeleri kalıcı hale getirebilir. Eğer buharlı bir ütüye sahipseniz, ütünüze su koymayı unutmayın. Buhar, en inatçı kırışıkları bile açmada birebirdir. Ancak ütünüzün buharını kullanmadan mutlaka kontrol edin. Bazı ütülerin buhar kısımlarının kireçlenebileceğini ve bu kireçlerin de ceketiniz üzerinde lekeler bırakabileceğini unutmayın. Ütünüzü uygun sıcaklığa getirin. Ütünüzün derecesini ceketiniz ipek gibi narin bir kumaştan yapılmışsa ılık, polyester ya da yünlü ise ılık-sıcak, pamuklu ya da denim ise sıcak olarak ayarlayabilirsiniz.

Ütü işlemi için öncelikle ceketin hangi tarafından başlamak istediğinize karar verin. Eğer ceketinizin narin bir kumaşı ve işlemeleri varsa ceketinizi tersine çevirin. Ütülemeye ceketinizin omuz kısmından başlayın. Ancak direkt omuz kısımlarının üzerini ütülememeye dikkat edin. Bu omuz kısımlarının içeriye göçmesine neden olabilir. Omuzlardan sonra ceketinizin kol kısımlarını omuzdan uç kısımlara doğru ütüleyin. Daha sonra ceketinizin iç sol kısmını yaka kısmına kadar ütüleyin. Aynı işlemleri sırasıyla ceketin arka kısmı ve sağ kısmı için de uygulayın. Son olarak yaka kısmını kaldırıp soldan sağa doğru ütüleyin ve bu kısımlara gereken şekli verin. İşte, ceketiniz giyilmeye hazır.