Çatı Katı Tasarım Fikirleri

Feride Akdeniz Çatı Katı Tasarım Fikirleri

Çatı katları dekorasyon yaparken sizi en çok zorlayan mekanlardır. Gerek tavanların çok basık ve düz bir zemin olmaması gerek odaların çok küçük ve şekilsiz olması bu işi zorlaştıran ayrıntılardır. Bununla beraber çatı katlarının dekorasyonu doğru ve zevkle yapıldığında mistik ve çok sevimli bir mekanın oluştuğunu görürsünüz.

Çatı katlarını dekore etmek ciddi anlamda deneyim ve uzman bakış gerektiren bir iştir. Biraz zahmetli ama iş bittiğinde keyifli saatlerin sıcak noktası olmaya aday tek yerdir diyebiliriz.

O halde gelin bizim önerilerimize bir göz atın:

  • Çatı katlarının mistik havasını bozmak istemiyorsanız dekorasyonunu yaparken tercihinizi ahşaptan yana kullanın.
  • Çatı katınızda bir odayı oturma odasına ayıracaksanız ilk orasıyla başlayalım. Çatı katlarının klasiği yere kadar camlardır. Bu alanı iyi değerlendirmek için camın tam önüne iki tane berjer yerleştirin. Berjerlerin ortasına modern tarzda işlenmiş sevimli bir sehpa koyabilirsiniz. İsterseniz kendi başınızayken bu alanda okuma saatleri yapıp bol ışıktan faydalanabilirsiniz, isterseniz de bir arkadaşınızla kahve içerek keyifli sohbetler yapabilirsiniz.
  • Çatı katlarında odalar çok büyük olmadığından eşya seçiminde iri, çok hantal tercihlerden kaçının. Özellikle taşınması kolay mobilyalar tercih edin.  
  • Perde seçiminde olabildiğince sade modeller seçin hatta şık bir güneşlik bile tek başına çatı katları için yeterli olacaktır. Unutmayın tavanların basık olması, seçeceğiniz uzun ya da çok işlemeli, renkli, gösterişli bir perde modeliyle mekanı daha da çok boğacak, zaten basık olan ortamı havasız ve ferah olmayan bir ortam haline sokacaktır.
  • Yine halı tercihiniz de perde gibi sadeden yana olsun. Yerlere deri küçük halı ya da deri paspaslardan tercih edin. Üstelik deri, ahşapla hoş bir kombin oluşturacaktır.
  • Çatı katında küçük bir kitaplık son dönemin trendlerinden. Üstelik ortama da çok uygun. Tek yapmanız gereken zevkinize uygun küçük ebatlara sahip bir kitaplık beğenmek. İsterseniz raflardan faydalanarak duvara monteli bir kitaplık yapabilirsiniz. Bu sayede yerden tasarruf edersiniz. Ayrıca depolama alanı oluşturmuş olursunuz. Resim çerçeveleri için de hoş bir alandır.
  • Yatak odası tasarımızda kullanacağınız renk sizin tercihinizde ama biz çatı katı için doğal ve mistik görünmesi açısından ahşabı öneriyoruz.
  • Yatak odasına seçeceğiniz yatak çok büyük olmasın.
  • Yatak odası için sade ama şık tercihler yapın. Küçük bir gardırop, bir yatak ve bir boy aynası şık bir çatı katı yatak odası oluşturmanızı sağlar