Çatı Akması Nasıl Önlenir?

Emre Bicer Çatı Akması Nasıl Önlenir?

Binaların üst bölgelerinde bulunan ve verdiği şeklin yanı sıra binayı dış etkilerden de koruyan çatılar insanlar için oldukça önemlidir. Bu yüzden özellikle kış aylarından önce çatıların bakımlarına özen gösterilmeli ve onarımları tamamlanmalıdır. Çünkü yağışların da artmasıyla birlikte çatılarda akmaların görülmesi binalar için sıkıntılı olmaktadır. Bu yüzden çatıların akmasını engellemek için izlenmesi gereken çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Çatıların akması nasıl engellenir?

  • Çatıların hasarsız olması ve çatı akmalarının önlenmesi için mümkünse çatılar her yıl düzenli olarak gözden geçirilip tamir edilmelidir. Çünkü her yıl bakım yapıldığında hem insanlar için daha hızlı onarım yapılır hem de masraf olarak bütçeleri fazla sarsmaz. Fakat problemler büyüdükten sonra onarım işlemleri daha büyük sıkıntılar yaratabilmektedir.
  • Çatı akmasının engellenmesi için çatının pozisyonu oldukça önemlidir. Eğer çatı eğik bir biçimde yapılmadıysa su birikintileri sık bir şekilde olabilmekte ve ilerleyen zamanlarda sıkıntı yaratmaktadır. Fakat çatının eğimi iyi olursa ve çatı kenarındaki borular ile yağmur suyu dışarya doğru sağlıklı bir şekilde atılırsa su birikintisi olmaz. Hatta bol yağışlı geçen bölgelerde yaşayan insanlar için bu durum hayati önem taşımaktadır. Fazla yağış alan yerlerde eğim dikkatli bir şekidle ayarlanmalıdır. Böylelikle çatı akması problemleri minumum seviyelerde tutulmuş olur.
  • Çatılardan akma olmasının bir diğer sebebi de yapılan su yalıtımlarının yetersiz olmasıdır. Çatılara akmalara karşı izolasyon yapılırken dikkat edilmeli, mümkün olduğunca kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Unutulmaması gereken su izolasyonu tek bir malzeme dayalı olmayan, detaylı incelenmesi gereken bir konudur. Böylelikle akmalara karşı yapılan yalıtım daha uzun süre boyunca etkili olacaktır.
  • Ayrıca çatılarda sağlıklı bir şekidle havalandırmanın yapılması da etkili olmaktadır. Çünkü yapılan havalandırma ile biriken su baharı ya da başka maddelerin çatı üzerindeki malzemelere vereceği zararlar en aza indirilmiş olur. Buna ek olarak çatı içerisinde temiz bir ortamın oluşuturulması da uzun vadede çatının izolasyon ömrü için de olumlu katkılar yapmaktadır.