Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Hakan Obalı

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

İçerisinde sürekli olarak yıkama işlemi gerçekleşen çamaşır makinelerini temizlemek çoğu kişinin aklına gelmez. Ancak ıslak kalan parçalar bakterilerin üremesi için en uygun ortam olduğu gibi küflenmeye de sebep olabilir. Bunun yanında çamaşır makinelerinde su ve deterjandan kaynaklı tortu birikmesi ve iç aksamlarda kireçlenme oluşumu da meydana gelebilir.

Çamaşır makinesine zarar veren bu etkiler makinenin kullanım ömrünü kısaltırken, ısıtıcıda meydana gelen kireçlenme de suyun daha zor ısınmasını sağlar. Bu da elektriğin fazla tüketilmesine neden olur. Bu sebeplerle çamaşır makinelerinin belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir.

Çamaşır Makinesinin Dış Temizliği: Çamaşır makinesinin dış temizliği nemli bir bez ile yapılabilir. Zorlu lekeler ise bir miktar bulaşık deterjanı karıştırılmış ılık su ile yapılması sonucunda çıkacaktır. Bu temizlik sırasında bulaşık teli gibi maddeler kullanılmamalıdır. Aksi halde makinelerde rahatsız edici çizgiler oluşabilir.

Deterjan Haznesi Temizliği: Bu bölümde deterjan ve yumuşatıcı tortuları zamanla birikerek kirlenmeye sebep olur. Küflenmeyle birlikte karararak çok kötü bir görünüm alır. Deterjan haznesi öncelikle temizlik için yerinden çıkartılmalı ve çeşmenin altında sünger veya fırça kullanılarak tortulardan arındırılmalıdır. Eğer tortular çok sertleştiyse, deterjan gözü kaynar olmayan sıcak su içinde bekletildikten sonra yıkanabilir. Deterjan gözünün temizliğinde bulaşık deterjanı da kullanılabilir. Eğer çıkmayan lekeler varsa hazne, sirke ve fırça kullanılarak temizlenebilir ya da yüksek sıcaklıkta olmamak koşuluyla bulaşık makinesinde de yıkanabilir. Ayrıca deterjan haznesinin yerleştirildiği bölüm de kirlenmişse, ıslak bez veya sirkeli bez ile temizlenebilir.

Çamaşır Makinesinin İç Temizliği: Çamaşır makinelerindeki sorunlardan birisi de kireç oluşumudur. Çamaşır makinelerinde oluşan kirecin çözülmesi için limon tuzu ve sirke kullanılabilir. Bu maddelerden herhangi birisi çamaşır makinesinin deterjan bölümüne doldurulur. Makine en yüksek sıcaklık değerinde, pamukluların yıkandığı program seçilerek boşta çalıştırılır. Bunun yanında sirke makinenin içerisine dökülüp, deterjan gözüne limon tuzu da koyulabilir. Bu şekilde makine içerisindeki kireçten kurtulur. Bununla birlikte iç aksamı tamamen hijyenik hale getirilmiş olur.

Körük Lastiği Temizliği: Çamaşırların yıkanmasının ardından körük lastiği genellikle ıslak kalır ve bunun sonucunda bu parçada tortu birikir. Küflenme veya mantar oluşumu meydana gelebilir. Çamaşır makinesinin her çalışmasından sonra bu parça temizlenirse kirlenme sorunu oluşmaz. Ancak bu genellikle ihmal edilir. Eğer körük lastiğinde küflenme varsa öncelikle çamaşır suyu ile ıslatılmış bir bez ile silinmeli ve ardından durulanmalıdır. Sonrasında ise makinenin deterjan gözüne beyaz sirke koyulup makinenin boş bir şekilde çalıştırılır. Böylece mantar ve küflerden kurtulmak mümkün hale gelir. Eğer bu parçadaki küfler temizlenemiyorsa veya parça çürümeye başlamışsa yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

Temizliği kadar bakımı da önemli olan çamaşır makinesi hakkında detaylı bilgiyi Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır? yazısından okuyabilirsiniz.