Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Selin Tunur

Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Çamaşır makineleri bir evin olmazsa olmazlarından. Çoğu insan makinesine iyi bakmadığından, temizlemediğinden makineleri hurda oluyor. Belli aralıklarla makinenin temizlenmesi hatta servis tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Yapılabilecekleri ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Bir çamaşır makinesinin uzun ömürlü olması için en temel şartlardan biri deterjan bölmesinin düzenli temizlenmesidir. Bu işlemin bir zorluğu yoktur. Sürekli yıkamak sonucunca deterjan bölmesinde kalan artıkların temizlenmesi için elinizde lavaboda yıkayabilirsiniz.
  • Deterjan bölmesinin içinde yer alan sifon renklidir. Deterjan artıklarının, yumuşatıcıların temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde tıkanarak makineye zarar verecektir. Yapılması gereken şey yine çeşme altına sokarak iyice yıkamaktır.
  • Çamaşır makinesinin arkasında yer alan su hortumlarının ucunda filtre bulunmaktadır. Bunlar uzun kullanma sonucunda kirleri biriktirebilmektedir. Belli aralıklarla bu filtreler küçük bir fırçayla temizlenmelidir. Bunu yaparken su muslukları kesinlikle kapalı olmalıdır.
  • Makinenin arkasındaki su hortumları düzenli kontrol edilmeli, herhangi bir ezilme, burulma, kırılma varsa düzeltilmelidir. Ayrıca belli aralıklarla bu hortumların da temizlenmesi gerekmektedir.
  • Yıkama sırasında kıyafetlerden çıkabilecek tüy ve iplerin makineye kaçmasını önlemek için pompa bulunmaktadır. Bu pompa filtresinin temizlenmesi gerekmektedir. Çünkü bu pompa makinenin ömrünü uzatmaktadır.
  • Bazen kıyafetlerin cebinde kalan metaller tamburun paslanmasına yol açmaktadır. Zaman zaman oluşan bu pasları temizlemek için klorsuz biz temizleyici kullanılmalıdır.
  • Tüm bunların yanında makinenin uzun ömürlü olabilmesi için tam dolmadan kesinlikle yıkanmamalıdır. Makineyi tam dolmadan yıkamak sürekli çalışmasına neden olmakta ve ömrünü kısaltmaktadır.