Cam Tezgahtaki Çizikler Nasıl Giderilir?

Hasan önder Cam Tezgahtaki Çizikler Nasıl Giderilir?

Yapısı gereği cama yapılabilecekler çok kısıtlıdır. Metal veya ahşapların boyanması, parlatılması ve çiziklerinin giderilmesi cama göre daha kolaydır. Ancak cam yüzeylerde oluşan çizikler de pratik yöntemlerle giderilebilir.

Çizik Giderici Kremler

Cam yüzeylerde çiziklerin giderilmesinde son yıllarda Nano teknoloji kullanılmaya başlandı. Nano teknoloji ile üretilmiş çizik giderici pasta ve kremler etkili sonuçlar ortaya çıkarır. Cam tezgâhların temizliğinde veya çiziklerinin giderilmesinde en etkili yöntemler arasında çizik giderici kremlerin kullanılmasıdır. Cam tezgâh üzerinde bulunan çizilmiş bölge önce temizlenmelidir. Kuruduktan sonra çizik giderici krem ince bir tabaka halinde sürülmelidir. İyi bir sonuç için çizik oluşan bölgeye kremin iyice yedirilmesi gerekir. Bu işlemin elle yapılması yorucudur. İstenilen sonuç el ile yapıldığında ortaya çıkmayabilir. Bu sebeple cam tezgâhlarda oluşan çizikler gidermede polisaj makinası kullanılmalıdır. Polisaj makinasına takılan sünger bir uç ile çizikli bölgeye sürülen krem iyice yedirilir. Polisaj makinası cam tezgâh üzerinde çizikli bölgede yaklaşık 15 dakika gezdirildikten sonra bez yardımı ile yüzey temizlenmelidir. Ardından yıkanarak parlatılması sağlanır.

Krem cam tezgâh üzerinde oluşan çizikleri kapatır. Polisaj yardımı ile çizikli bölgenin içine iyice işlenmesi sağlanır. Cam tezgahtaki çizikler için yapılacak müdahale dairesel hareketlerle olmalıdır. Eğer polisaj makinesi yoksa sünger yardımı ile dairesel hareketlerle çizik giderilebilir. Tezgahtaki çizik giderme işlemi yaptığınız bölge diğer bölgelere göre parlak olacağından çizik giderme işleminin ardından bütün tezgaha parlatma işlemi uygulamalısınız. Bunun için cam parlatıcı kremler bulunur.

Pratik Yöntemler

Cam tezgahtaki çizikler için evde bulunan imkanlarla bazı uygulamalar yapılabilir. Cam tezgahta bunun çizikler diş macunu kullanarak giderilebilir. Çiziğin bulunduğu yüzeye diş macunun sıkılır. Bir sünger yardımı ile macun çizikli bölgeye iyice yedirilir. Sünger yuvarlak dokunuşlarla fazla bastırmadan 20 dakika kadar ovalanarak yedirme işlemi yapılır. Ardından kuru bir bezle diş macunu yüzeyden sıyrılır. Su ile yıkanır. Bu yöntem cam yüzeyi bulunan bütün eşyalarda uygulanabilir.