Çam Fıstığı Nasıl Saklanır?

vuslat nur şahin

Çam Fıstığı Nasıl Saklanır?

Güner içi olarak da bilinen çam fıstığı, botanikte Pinus Pinea adıyla anılan ve fıstık çamının kozalaklarından çıkarılan bir fıstıktır. Sofralarda özellikle pilav, dolma ve helvada kullanılmasıyla bilinen çam fıstığı, Türk Mutfağının önemli bir parçasıdır. Yaygın olarak Aydın, Muğla ve özellikle İzmir ilinin Bergama ilçesinde Kozak yöresinde üretilir. Üretimi ve bilhassa ayıklaması oldukça zor ve meşaketli olduğu için değerli bir besin maddesidir.

Çam fıstığı da sert kabuklu meyveler grubunda yer alır. Bu yüzden saklama koşulları ceviz ya da bademin saklanma özelliklerine benzerlik gösterir. Eğer çam fıstığı kabuklarıyla muhafaza edilirse %50 hava nemi bulunan bir ortamda üç yıla kadar saklanabilir. İç fıstık ise yine aynı şartlarda 6 ay raf ömrüne sahiptir.

Çam fıstığının saklanmasında bir diğer önemli nokta ise uygun sıcaklık değerleridir. Çam fıstığı da tıpkı antep fıstığı gibi düşük miktarda şeker içerdiği için soğuk şartlarda muhafaza edilmesi gerekir. Vakum ve düşük oksijen de ürünün raf ömrünü uzatmada önemli metodlardır. Bu yöntemlerin yanı sıra antioksidan kullanımı da ürünün paketlenmesi sırasında tercih edilen yöntemlerin başında gelir.

Piyasada birçok farklı markanın çam fıstığı ürünleri bulunur. Bazı ürünlerin ambalajlarında, çam fıstığının paketleme işlemleri sayesinde daha uzun raf ömrüne sahip olduğuna dair ibareler yer alır. Burada unutulmaması gereken en önemli husus ise paket üzerindeki son kullanma tarihine itibar edilmesidir.