Buzdolabındaki Yemek Kokusu Nasıl Giderilir?

Hakan Obalı
Buzdolabındaki Yemek Kokusu Nasıl Giderilir?

Zaman zaman buzdolaplarına yemek kokuları siner. Dolap kapağının açılmasıyla birlikte bu kokunun alınması oldukça rahatsız edicidir. Buzdolabına bu tür rahatsız edici yemek kokularının sinmemesi içinse gerekli önlemler alınmalıdır.

Buzdolabında istenmeyen yemek kokuları ile karşılaşılmak istenmiyorsa tüm yemekler buzdolabına kapalı şekilde koyulmalıdır. Yemekler tencere ve saklama kapları gibi kapaklı eşyalardan farklı olarak kapaksız bir kap ile muhafaza edilecekse de yemek saklanan kap streç film ya da yemek bonesi gibi malzemelerle kaplanmalıdır. Bu şekilde kokuya sebep olabilecek moleküllerin buharlaşarak buzdolabı içerisine sinmesi engellenmiş olur.

Buzdolabında yemek saklanan kaplar dolaptan alınırken ve dolaba yerleştirilirken yemeğin dolap içerisine dökülmemesi konusunda dikkatli olunmalıdır. Dökülen yemekler ise en kısa sürede temizlenmelidir. Eğer dökülen yemekler dolaptan kısa süre içinde temizlenmezlerse, yemek kokusu dolabın içerisine siner. Hatta bazı yemeklerin kokuları buzdolabının havalandırma sistemine de sinerler ve bu durumda kokunun dolaptan çıkartılması oldukça güç olabilir. Bu noktalara dikkat edildiğinde buzdolaplarında yemek kokusu oluşma ihtimali oldukça düşüktür. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen buzdolabı yemek kokuyorsa kokunun giderilmesi için bazı pratik uygulamalara başvurulması gerekir.

Buzdolabındaki Yemek Kokularının Giderilmesi

  • Buzdolabındaki yemek kokularının giderilmesi için koku moleküllerini emen maddelerden yardım alınmalıdır. Bu amaçla en sık kullanılan madde ise süttür. Buzdolabındaki rahatsız edici yemek kokusundan kurtulabilmek için bir kap içerisine süt koyularak buzdolabı içerisinde bekletilmesi yeterlidir.
  • Kötü kokuları gidermede etkili maddelerden birisi olan çay demi, buzdolabındaki yemek kokularının giderilmesinde de kullanılabilir. Bunun için demlenen çaydan soğutularak geniş bir kaba koyulmalıdır. Çayın içerisine bir adet limon da dilimlenerek koyulursa hem kötü kokular daha etkili şekilde giderilir hem de buzdolabının içi limon sayesinde daha güzel kokar.
  • Kötü kokuları emmesinin yanında güzel koku veren bir diğer madde ise vanilyadır. Kötü kokuların giderilmesi amacıyla birçok alanda kullanılan vanilya, bir çay tabağı içerisine koyularak yemek kokularını gidermesi amacıyla buzdolabında da bekletilebilir.
  • Bu malzemelerin yanında öğütülmüş kahve, karbonat, kavun kabuğu, pirinç gibi maddeler de dolaptaki yemek kokularını gidermede etkilidir.
  • Tüm uğraşlara rağmen bu gibi maddeler kullanılarak buzdolabındaki yemek kokuları giderilemiyorsa bu durumda buzdolabı detaylı şekilde temizlenmelidir. Bunun için buzdolabının fişi çekilmeli ve varsa dondurucudaki buzlar da eritilmelidir. Sonra da sökülebilen tüm parçalar sökülerek musluk altında deterjanla yıkanmalı, buzdolabının içi ise en ince ayrıntısına kadar sirke ve karbonatla silinerek temizlenmelidir.
  • Temizliğin ardından buzdolabının kapağı birkaç saat açık bırakılarak dolap havalandırılmalı ve bu süreden sonra dolabın fişi tekrar takılıp dolap soğutulmalıdır. Buzdolabı yeterince soğuduğunda ise gıdalar ve yemek kapları temizliklerine dikkat edilerek dolaba yerleştirilmelidir. Eğer bu yöntemle de buzdolabındaki yemek kokuları giderilemiyorsa bu durumda teknik servisten yardım alınmalıdır.