Buzdolabı Nereye Konulur?

Hakan Obalı
Buzdolabı Nereye Konulur?

Besinleri uzun süre bozulmadan saklayabilmenin en etkili yollu besinlerin soğutularak saklanmasıdır. Bu şekilde mikroorganizmaların besinler içerisinde çoğalması ve besinleri bozacak faaliyetleri göstermesi engellenmiş olur. Bu yöntem evlerde buzdolapları sayesinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Genellikle buzdolaplarının içerisi +4 derecenin altında tutularak mikroorganizma üremesi için uygun olmayan bir ortam sağlanır ve bu şekilde besinler uzun süre bozulmadan saklanmış olur. Mutfakların en önemli eşyalarından birisi olan buzdolaplarının yerleştirileceği yere ise hem buzdolabının sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi, hem de buzdolabının rahat kullanımı için dikkat edilmesi gerekir.

Buzdolabı Nereye Koyulmalıdır?

Buzdolabının yerleştirileceği yere karar verirken rahat bir çalışma alanı oluşturulacak şekilde planlama yapılmalıdır. Bunun için buzdolabının pişirme ve yıkama alanlarına ne çok yakın, ne de çok uzak olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca buzdolabı kapağının açılma yönü değiştirilemiyorsa buzdolabı, kapısı çalışma alanından dışarıya doğru açılacak şekilde yerleştirilmelidir.

Buzdolaplarında gazların yoğuşma ve sıvıların buharlaşma özelliklerinde etkin bir şekilde faydalanır. Buzdolabı içerisindeki borulardaki sıvı madde içerden ısı enerjisi alarak gaz haline geçer ve bu gaz buzdolabı dışında basınç ile tekrar sıvılaştırılır ve bu esnada içeriden alınan ısı yoğuşma sırasında dışarıya verilir. Eğer buzdolabı çok dar ve havasız bir alan içine yerleştirilirse, buzdolabının dışarıya verdiği ısı bu alanın ve buzdolabının aşırı ısınmasına yol açacaktır. Bu sebeple özellikle mutfak dolapları yaptırılırken, buzdolabının yerleştirileceği yerin derinliği, buzdolabının derinliğinden daha fazla olacak şekilde hesaplanmalı, dolabının yanlarında ve üst kısmında yeterince alan bırakılmasına dikkat edilmelidir.

Buzdolabı koyulacak olan yer direkt olarak güneş ışığı almamalı, ayrıca buzdolabı, fırın ve ocağın hemen yanına da koyulmamalıdır. Her ne kadar dolap gövdesi ısı yalıtımlı olsa da dış yüzeyin aşırı ısınması buzdolabının çalışmasını olumsuz etkileyecek ve elektrik tüketimini de arttıracaktır.