Büyük Salonda Hangi Renkler Kullanılır?

Gökçen Çetin Büyük Salonda Hangi Renkler Kullanılır?

Büyük salonlar eşya seçimi, alan kullanımı ve renk alternatifleri bakımından elverişli mekanlardır. Bu açıdan dekorasyonda bazı sınırlamalara gitmeye gerek yoktur. Özellikle de renk konusunda her türlü renk alternatifinin kullanılabilmesi mümkündür. Örneğin küçük salonlar koyu renkleri kaldıramaz iken büyük salonlarda böyle bir kısıtlamaya gidilmez. Çünkü koyu renkler küçük salonları daha karanlık ve dar gösterebilir, ancak büyük salonlar için oldukça kullanışlı bir renk olacaktır.

Büyük salonlarda kullanılacak renkler içerideki hakim dekorasyon tarzına uyumlu olması gerekmektedir. Eğer ki salonda klasik bir tarz kullanıldıysa daha ağır ve sade renkler kullanılmalıdır. Ya da oldukça dinamik ve modern bir salon ise canlı ve renkli alternatifler oldukça güzel duracaktır.

Klasik dekorasyonun hakim olduğu salonlar ağır ve gösterişli bir tarzı benimsemişlerdir. Gerek koyu renkte ahşap mobilyalar, gerek işlemeli kenarlı masalar, gerekse büyük ve gösterişli oturma grupları olsun içeride ağır, gösterişli ve oldukça şık duran bir hava vardır. Desenli modeller böyle bir mekana uyumsuz kaçacağı gibi aynı zamanda kalabalık ve çok göz alıcı gösterecektir. Bej, krem ve kırık beyaz renkler tam bu salonlara göredir. Eğer ki mobilya, perde veya halılarda kahve tonları kullanıldıysa sütlü kahve gibi renkler de duvarlar için oldukça uyumlu olacaktır. Bugün kese kağıdı rengi diye de bilinmekte olan hemen hemen gri tonlarında olan renk alternatifi de bu klasik salona modern bir görünüm kazandıracaktır.

Öte yandan salonda daha ziyade renkli ve hareketli bir dekorasyon hakim ise buralarda duvar renklerinin de canlı motifler ile süslenmesi gerekebilir. Ancak bu duvarda da tamamen renkli kullanılması demek değildir. Örneğin kırmızı gibi canlı tonlarda olan bir koltuğun kullanıldığı büyük salonlarda duvarlarında tıpkı kırmızı, turuncu veya benzeri hareketli renkler ile boyanmaması gerekir. Aksi takdirde çok göz alıcı, uyumsuz ve dağınık bir hal alabilir. Onun yerine yine açık renkte canlı renkler kullanılıp, eşyalarda var olan mevcut renklerden duvarlara motifler yapılabilir. Örneğin yine kırmızı bir koltuk için konuşulacak olunursa, böylesi bir salonun duvarında yer yer kırmızı renkte kolonlar veya kırmızı renkte geometrik şekiller kullanılabilir.