Bungalov Nasıl Yapılır?

Burak Sözer
Bungalov Nasıl Yapılır?

Bungalov evler müstakil konutlar olarak hazırlanmaktadır. Tek katlı ve ahşap yapılardan oluşan bu evler, son yıllarda ülkemizdeki tatil beldelerinde çok fazla ilgi görmektedir. Özel olarak imarı yapılabilen bungalov evleri isteğe göre iki katlı da yapılabilmektedir. Bungalov evlerin giriş kısmında genelde balkon bulunmaktadır. 

Bungalov evleri, Türkiye'de yaygın bir hale gelerek yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Bungalov evleri genelde doğayla baş başa kalmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bungalov evlerinin fiyatları uygun olduğu için özellikle öğrenciler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Sakin ve bol oksijenli bir tatil geçirmek isteyenler de bungalov evlerinde konaklamayı seçmektedir. 

Bungalov evleri genelde doğası elverişli olan bölgelere yapılmaktadır. Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgeleri bungalov evlerinin doğasına en uygun yerlere sahip olduğu için bu bölgelerde son yıllarda bungalov evlerinin sayısı hızla artmıştır. Tatil merkezi olarak hizmet veren bungalov evlerinin bulunduğu yerlerden bazıları ise, Trabzon'daki Uzungöl, Antalya'da bulunan Olimpos, Bolu'ya bağlı Kartepe ve Şile-Ağva olarak bilirnmektedir. 

Bungalov evlerini fiyatları bulunduğu konuma ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Bungalov ev satın almak isteyen kişiler için bungalov ev fiyatları belirlenmektedir. 2014 yılında belirlenen fiyatlara göre metrekaresi 900 TL üzerinden bungalov evlerinin fiyatları değerlendirilmektedir. Bu fiyatlar gidilmek istenen bölgeye göre değişebilmektedir. Geçen yılın verilerine göre ortalama olarak 2 kişinin konaklayacağı bir bungalov evinin fiyatı gecelik 100 veya 200 TL olarak belirlenmiştir. 

Bungalov evlerinin yapımında ilk olarak belirli bir tasarım oluşturulmaktadır. Seçilen malzemeler yaz aylarına uygun olarak belirlenen ürünlerden seçilmektedir. Odaların doğal ışığı tamamen içeriye alabilmesi için bungalov evlerinde genelde ince yapılı malzemeler kullanılmaktadır. Duvarlar genelde  4.5 cm kalınlığındaki kalaslardan imal edilmektedir. Bungalov evlerinin metrekareleri farklılık göstermektedir. Genelde bungalov evlerinin odaları 11, 15, 17 veya 20 metrekare olarak yapılmaktadır. Bungalov evlerinin veranda kısımları ise 8 veya 10 metrekare olarak belirlenmektedir. Bungalov evlerinde duş ve lavabolar 2 metrekare üzerinden oluşturulmaktadır. Buna göre bir bungalov evinin metrekaresi; 21, 25, 27 ve 32 metrekareden oluşmaktadır. Balkon ve bahçe boyutu da hesaba katıldığında bungalov evleri 2 kişi için yeterli bir büyüklüğe sahip olabilmektedir.