Buharda Fasulye Nasıl Pişirilir?

Fazile Yılmaz
Buharda Fasulye Nasıl Pişirilir?

Pişirme yöntemleri arasında yer alan buharda pişirme hem sağlık hem lezzet bakımından tercih edilebilir. Buharda pişen besin suyunu ve besin değerlerini kaybetmez, daha lezzetli ve aromalı bir yemek hazırlanmış olur. Ayrıca bu yöntem ile besinlerin dağılmadan, şeklini koruyarak pişmesi sağlanır.

Buharda yemek pişirebilmek için buharda pişirme aparatları satılmaktadır. Birçok markette bulunabilen buharda pişirme sepeti besin değerlerini kaybetmeden ve şeklini bozmadan pişirmeyi kolaylaştıracaktır.

Buharda fasulye pişirmek için malzemeler

  • İstenen miktarda taze fasulye
  • Buharda pişirme sepeti
  • Su
  • Büyük boy bir tencere

Taze fasulyeler yıkanıp, kılçıkları temizlenir. Buharda pişirme sepetine koyulur. Sepetin girebileceği büyüklükte bir tencereye 2 parmak kadar su koyulur. Sepet içine yerleştirilir. Buharın çıkmaması için tencerenin kapağı kapatılır ve ocağın altı açılır. Fasulyeler yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişirilir. Dikkat edilmesi gereken nokta sepetin su ile temas etmemesidir. Besinler su içinde olursa pişerken bazı besin değerlerini suya verir. Ancak temas olmadığı durumda içinde kalmaya devam eder.

Buharda pişen fasulyeler tercihe göre yanında başka sebzelerle beraber yemek şeklinde, piştikten sonra sarımsaklı yoğurtla karıştırılıp salata şeklinde tüketilebilir.

Püf Noktalar

  • Buharda pişirme yönteminde süre pişirilen besine göre ayarlanır. Sebzeler içerisinde sert sebzeler daha uzun sürede pişerken, yumuşak ve taze sebzeler daha kısa sürede pişer. Et pişirilirken ise etin iyice yumuşamış olması ve içinin de pişmiş olup olmadığı kontrol edilerek pişme süresi ayarlanır.
  • Önemli noktalardan biri bu pişirme yöntemi sırasında mutlaka tencerenin üzeri tamamen kapalı olmalıdır. Su buharı tencerenin içinde devir daim ederek besinleri pişirecektir. Ağzı açık kalırsa buhar havaya karışır, besinler pişmeden su biter.
  • Buharda pişirme sırasında ocak ateşi harlı olmamalıdır. Tencereye koyulan su kaynamamalı, sadece buhar oluşturması sağlanmalıdır. Kısık ateşte pişirilmelidir.
  • Buharda pişirme aparatı olarak tencerenin içindeki suya temas etmeyecek seviyede kalabilen tel süzgeçlerde kullanılabilir. Pişirilmek istenen besin süzgeçin üzerine koyularak aynı şekilde hazırlanır.
  • Buharda pişirme yöntemi, besinlerin şekillerini bozmadığı için birçok iş yeri ve görselliğe önem verilen durumlarda kurtarıcıdır. Özellikle sebzeler suyunu kaybetmeden piştikleri için renkleri daha canlı görünür.