Buğday Rengi Dekorasyonda Nasıl Kullanılır?

Mertcan Öztürk Buğday Rengi Dekorasyonda Nasıl Kullanılır?

Bünyesinde sarı, kahverengi ve bej tonlarını bulunduran buğday rengi, oldukça sade bir tondur. İç ve dış mekan tasarımlarında kullanıldığında mekana ferah ve sade bir hava katar. Ten rengine olan benzerliği ile bilinen bu renk göze kontrast oluşturmaz, mekanda göz yorucu bir etki bırakmaz ve ışığı kolay yansıtan açık bir renk oluşuyla mekanı geniş ve aydınlık gösterir. Sade ve dinlendirici bir dekorasyon yaratmayı tercih edenler ev dekorasyonunda bu renkten yararlanabilirler. 

Salon dekorasyonunda renk tercihini buğday renginden yana kullanacaklar bu rengin hem hareketsizliğini kırmak hem de uyum yakalamak adına salonlarında altın rengi detaylardan yararlanabilirler. Aynı zamanda bu rengin kahverengi ahşap tonlarıyla oluşabilecek uyumdan da yararlanmaları ortaya estetik bir sonuç çıkaracaktır. Altın rengi çerçeveler, şamdanlar, avizeler salon için uygun seçimlerdir. Klasik bir salon dekorasyonu yaratmak için bu öneriler daha uygundur. Daha modern ve minimal bir dekorasyon tercih edecekler beyaz, bej ya da krem tonlarında kullanacakları ağırlıklı renk üzerinde buğday rengi tonunda detaylar tercih edebilirler. Buğday rengi kanvas tablolar ve yine bu tonda modern tasarımlı vazolar gibi dekorasyon öğeleriyle salonlarındaki görünümü zenginleştirebilirler. Bu renk tonunda salon dekorasyonu düşünenlere klasik ya da modern fark etmeksizin bej tonlarında mermerden orta sehpa kullanımı önerilebilir. Bu tarz bir dekorasyon öğesi salon için çok zevkli bir seçim olacaktır. Önemli olan salonun tarzına karar vermektir. 

Yatak odalarında buğday rengi kullanmak isteyenler bu rengin sadeliği ve dinlendiriciliği göz önünde bulundurulduğunda doğru bir tercih yapmış olacaklardır. Yatak odasında buğday tonlarında duvarlar kullanıldığı takdirde beyaz, bej ya da krem tonlarında mobilyalar ve ev tekstil ürünleri kullanımı önerilir. Rengin sadeliğini, odada oluşturacağı matlığı kırabilmek için yatak odası mobilyalarının lake olması önerilir. Bu tarz mobilyalar odaya canlılık ve ışıltı katar. Ayna ya da dekoratif obje seçimine göre de yatak odası dekorasyonunun tarzı belirlenecektir. Altın rengi ve antik özellikler barındıran objeler kullanılabileceği gibi modern ve minimal objeler de bu tarz bir yatak odası dekorasyonuna yakışacaktır.