Börülce İle Nasıl Zayıflanır?

Serkan İlaslaner

Börülce İle Nasıl Zayıflanır?

Baklagiller ailesinden olan börülce Türkiye'de özellikle Ege ve Marmara bölgelerinde sıklıkla tüketilen bir sebzedir. Hem taze sebze hem de kuru gıda olarak tüketilebilen börülce sağlığa oldukça faydalıdır ve yaz kış bulunabilir. Özellikle son dönemlerde diyetisyenlerin de sıklıkla tüketilmesini tavsiye ettiği börülce diyet yapanlar için birebirdir. Börülce zengin protein kaynağıdır ve içeridiği kalsiyum, demir, fosfor ve B12 vitamini sayesinde vücudun birçok bölgesine yararı vardır.

Börülcenin Faydaları

  • Lifli olması nedeniyle sindirim sistemini güçlendirici etkisi bulunur. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde kolesterolü düşürücü etki yapar.
  • Kabızlık problemine engle olur. 

Genellikle Ege mezelerinde haşlanmış börülce üzerine sarımsak, zeytinyağı ve yoğurtla hazırlanan sos dökülerek servis edilirken daha iç bölgelerde kuru börülce ile yapılan salçalı, sulu yemekler meşhurdur. Bir meze çeşidi ve akşam yemeği olarak hazırlanabilen börülce aynı zamanda tüm gün tüketilebilecek bir diyet besini de olabilir. Börülce içerdiği düşük yağ oranı ile diyet için oldukça uygun bir gıda maddesidir. Diyet amaçlı kullanım şekillerinden bazıları şunlardır:

  • Haşlanarak hazırlanan taze börülce üzerine hafif zeytin yağı ve tuz gezdirilerek hazırlanabilir.
  • Kuru börülce haşlandığı takdirde yeşil salatalara katılarak tüketilebilir.
  • Aynı şekilde kuru börülcenin haşlanması diyet beyaz peynir, maydanoz, az kuru soğan ve zeytinyağı ile karıştırılarak hazırlanan börülce salatası da diyet programlarında tüketilmesi için birebirdir.
  • Yeşil börülce ve domateslerin ayrı şekilde haşlandıktan sonra küçük bir diş sarımsak ve hafif zeytinyağı ile marine edilmesi ile hazırlanan meze de kalori açısından oldukça düşük ve oldukça lezzetli bir yemek olacaktır.
  • Vücudun yağ yapımı özellikle akşam yemeği sonrasındaki saatlerinde olduğundan börülcenin akşam öğünlerinde tüketilmesi daha faydalı olacaktır. Özellikle de salatalar diyet açısından akşam yemeği için oldukça uygundur.

Börülce taze olarak tüketiliyorsa bir öğünde en fazla 300 gr. kuru olarak tüketilecekse de en fazla 200 gr. yeterli olacaktır.