Bornoz Nasıl Yıkanır?

Yıldız İnci Ayağ Bornoz Nasıl Yıkanır?

Herkesin en büyük keyiflerinden biri de duştan sonra yumuşacık bornoza sarınıp birkaç dakika günün temposundan uzaklaşmaktır. Bornoza sarınıp geçirdiğiniz o birkaç dakika belki de sizi birkaç saat birden dinlenmiş gibi dinç ve zinde yapar.

Bornozlar ilk alındığında havlunun kalitesiyle de alakalı bir durum olmakla birlikte zamanla sertleşebilir. Bornozdaki sertleşme elbette kullanım süresiyle de ilgilidir. Ancak bu duruma etken yıkama yanlışları da vardır. Yıkama yanlışlığından kaynaklı bornoz sertleşmesi yaşamamak için bornozlarınızı doğru şekilde yıkayın.

Bornozlar nasıl yıkanmalı?

Bornozlar kalite kalite olmakla birlikte orta kalitede bir bornozun ömrü (yumuşak bir kullanım sunma süresi de diyebiliriz) 3 yıldır. Bu sürede bornozu doğru ısıda yıkamaya özen gösterin.

Bornoz yıkarken yapılan temel yanlış yüksek ısı tercih etmektir. Oysa yüksek ısı tüm diğer havlular gibi bornozun yapısını da bozar ve sertleşmesine neden olur. Bu nedenle bornozu düşük ısıda örneğin 30 derecede yıkamaya özen gösterin. Zaten bornozlar temiz vücuda giyildiği ya da bornozluyken yemek yenmediği için leke olma ve çok kirlenme gibi durumları olmaz. Bu nedenle gönül rahatlığıyla 30 derecede yıkabilirsiniz. Temizlendiğinden emin olabilirsiniz. Yine de içiniz rahat etmiyorsa her hafta düzenli olarak bir kez yıkarsanız kafanızdaki bu sıkıntıyı da atmış olursunuz.

Bornozlarınızın yumuşak kalmasını istiyorsanız yıkama yaparken çamaşır makinesine yumuşatıcı koymalısınız. Üstelik bu uygulamayı her seferinde yapmak önemlidir. Her yıkamada yumuşatıcı kullanmak bornozların uzun süre yumuşak doku özelliklerini korumalarını destekler.

Bornozların yumuşak ve hoş dokulu olması için kurutma makinesinde kurutmayı deneyin. Yıkama yaptıktan sonra çamaşır kurutma makinesine atarak kurutursanız hem bornoz üzerindeki “hav” denen pamukçukları toplamış olursunuz hem de havlular gibi bornozların da çamaşır kurutma makinesinde yumuşacık olduklarını görürsünüz.

Bornoz renginiz beyazsa başka herhangi bir renkle birlikte çamaşır makinesine atmayın. Diğer ifadeyle bornozu yalnız yıkamak en iyisidir. Zaten fazla dolu olmayan çamaşır makinesi hem daha iyi yıkar hem daha iyi durular. Bu nedenle bornozu tek başına atarak yıkamayı tercih edin.