Boksta Yumruk Nasıl Atılır?

Sema Doğan Boksta Yumruk Nasıl Atılır?

Boks sporu çoğu insan için özellikle de kadınlar açısından riskli gibi görünüp spor olarak tercih edilmese de bu sporu doğru yöntemlerle yaparak sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz. Boksta sıkça kullanılan yumruk vuruşlarını doğru taktiklerle uygulayarak hem şiddet imajı çizmediğini gösterir hem de kaslarınızı geliştirip kan dolaşımınızı hızlandırarak sağlıklı bir vücuda sahip olabiilrsiniz.

Boksta yumruk kontrolü için önce vücut pozisyonu sağlanmalıdır. Sağ ayak geride, sol ayak önce ve sağ ayağın topuğu ile sol ayağın ön tabanı yere daha ağırlık verecek şekilde bir pozisyon alınır. Solaklar için sağ sol yönü tam tersi olarak farklılık gösterebilir. Bu durumda sadece yön değiştirilecek; pozisyon tarifinde başka bir değişiklik olmayacaktır.

Kolların ise omuzlardan itibaren havada ve karın kısmının kesinlikle altına inmeyecek şekilde alt ve üst çarpraz konumda olarak pozisyon alması gerekir. Boks eldivenleri takılır şekilde hedef bir kum torbası ise 90 derecelik açılarla sağlı sollu senkronize bir ritm tutturularak vurulmalıdır. Karşı tarafta rakip varsa yüzü haricinde gardının arasından ya da karın boşluğundan omuz kuvveti alınarak yumruk atılmalıdır. Yumruk sadece hedef odaklı olmalı; kesinlikle rakibe temas hâlindeyken yer değiştirilmemelidir. Bu hareket boks sporuna aykırıdır ve rakibin sağlığında olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Doğru bir yumruk atma tekniği kullanarak boks sporundan maksimum düzeyde faydalanabilir; hayatınız için sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturabilirsiniz.