Boksta Gard Nasıl Alınır?

Yağız Dokur Boksta Gard Nasıl Alınır?

Neredeyse herkes en az bir spor dalına gönlünü vermiş, bu yolda adım adım kendini geliştirmeye çalıştırmıştır. Birçok sporda sayısız teknik hareketler, terimler bazen gözleri korkutsa da aslında birçoğu sanıldığından daha kolay. Çokça izlenen hem de çokça tercih edilen boksta da sıkı bir çalışma ve tekniklerin basitçe öğrenilmesiyle iyi bir gelişim süreci yakalanalabilir.

Tarihi çok eski zamanlara dayanan boks, gün geçtikçe şekillenmiş ve kuralları bugünkü haline gelmiştir. 17. yüzyılda kuralsızca yapılan bu spor, 18. yüzyılda belli kalıplara sokuldu ve insan hayatını korumaya alacak şekilde düzenlemeler yapıldı, kurallar kondu. Çıplak elle yapılması yasaklandı, çünkü eldivensiz dövüş çok tehlikeli sonuçlar doğurmaktaydı. Bu gelişim sürecinde yeni teknikler bulundu. Bu tekniklerin başında gelende savunma yapmanın aracı garddır (guard).

Genel olarak iki çeşit gard pozisyonu vardır. Bunlar düz gard ve ters garddır. Solak olan sporcular ters gard alırken sağlak olan sporcular düz gard alır. Bunun nedeni kuvvetli olan kolun önemidir. Çocuklarda ise bazen bu güç oranı çok fark etmediği için deneme yanılma yöntemiyle antrenörleri tarafından yönlendirilirler.

     Düz Gard

Boksörün kullanacağı yol bu ise, sağ kolu kuvvetli demektir. O zaman ilk yapacağı şey, sağ yumruğunu çenesinin sağ kısmına yaslamak ardından ise sol kolunu göz hizasının hemen altında yumruk yaparak güçlüce tutmak olacaktır. Gard, ringde ayakta kalabilmenizin yegane yoludur.

     Ters Gard

Eğer sol kolunuzun daha güçlü olduğunu düşünüyorsanız, yine aynen düz garddaki gibi bir pozisyon alacağız ancak kollarımızın pozisyonları değişecek. Bu sefer sol yumruğumuz çenemizin sol tarafının hemen altında güçlü bir şekilde dururken sağ yumruğumuz göz hizamızın biraz altında önde olmalı. Gardınızın sağlamlığı rakibinize kuvvetli olduğunuz mesajını gönderir.

     Gövdenin Duruşu

Ayaklarınız ve gövdeniz, düz tutuşta iseniz, sağ tarafa 45° açıyla durmalıdırlar. Ancak ters tutuş kullanıyorsanız, aynı açıyla tam tersine sola doğru durmanız doğru olacaktır. Bu şekilde hem daha rahat savunma yapacaksınız hem de çok daha sert yumruklar atacaksınız.

Doğru gard boksun belkemiğidir. Önce rakibinizden korunmalı, daha sonra yapacağınız saldırıyı düşünmelisiniz.