Böbrek Hastaları Nasıl Beslenir?

Burak Sözer
Böbrek Hastaları Nasıl Beslenir?

Vücuttaki atıkların çıkarılması için çalışan ve üriner sistemin en önemli parçası olan böbrek, kan basıncının düzenlenmesinde de görevlidir. Bunun yanında hormon salgılanması ve asit-baz dengesi de böbrekler üzerinde gerçekleşir. 

Genel beslenme düzeninde sodyum ve potasyumun çok fazla kullanılması böbrek fonksiyonlarını olumsuz olarak etkiler. Böbrek hastalıklarının seviyesine ve durumuna göre belirtileri farklı olabilir. En fazla görülen belirti mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, aşırı zayıflama, kanın pıhtılaşmaması ve idrar azalması durumlarıdır. Kan ve idrar testlerinin düzenli bir şekilde yapılması ile birlikte böbrek hastalığının tedavisine erkenden başlanabilir. Bunun yanında doktorlar, böbrek hastaları için beslenme düzeni hazırlar. 

Böbrek hastalarının diyet programları içerisinde tüketmesi gereken besinler:

Pirinç

Potasyum bakımından düşük olan pirinç, vücut için gerekli enerjinin kazanılmasını sağlayan karbonhidrat maddesine sahiptir. Aşırı potasyum içeren besinler böbrekleri çok fazla yorar. Bu nedenle böbrekler bu duruma yetersiz kalır. Pirinç de potasyum içerikli bir ürün olmasına rağmen bu durum dengelidir ve karbonhidrat sayesinde gerekli olan mineraller alınır. 

Soya 

Soya ürünleri böbrekler için zararlı olan fosfor tüketimini kontrol altına alır. Fosfor, kemik sağlığı için önemli bir mineral olsa da fazla miktarda tüketildiğinde böbreklere zarar verir. Fosforun kana karışmadan önce böbreklerde filtrelenmesi gerekir. Fazla alımlarda bu işlem çok uzun sürer ve böbrekler gerekli enerjiyi gösteremez. Soya içeren ürünleri kullanarak bu açığı kapatmak ve böbrekleri yormamak mümkündür. Soya proteini ve soya fasulyesi bu besinler arasındadır. 

Sebze ve Meyve 

Sebzeler ve meyveler böbrek hastaları için çok önemli bir besin kaynağıdır. Bu besinlerin öğünde tüketilmesi gerekir. Protein ve potasyum alımını kontrol altında tutmak için meyveler ve sebzelere ihtiyaç vardır. Bu sayede üre tüketimi de kontrol altına alınmış olur. 

Düşük Sodyumlu Besinler

Sodyum kan basıncı ve böbrekler için oldukça zararlıdır. Sodyum denilince akla ilk olarak tuz gelir. Tuz ve sodyum içerikli besinler sayesinde böbrekler çok çalıştığı için kan basıncını dengeleyemez. Bu nedenle yemekleri tuzsuz veya az tuzlu yemek gerekir. Tahıl ürünleri tercih edilmelidir. Hazır gıdalar, cipsler, soslar ve trans yağ içeren besinler tüketilmemelidir.