Bisiklet Çatalı Nasıl Takılır?

Tayfun Kara

Bisiklet Çatalı Nasıl Takılır?

Birçok insan bisikletini değiştirmekten çok geliştirmeyi yeğliyor. Mesela dağ bisikleti için süspansiyon çatalını veya yol bisikleti için karbon fiber çatalını değiştirerek daha verimli bir kullanım elde edebiliyorlar. Doğru aletlerle bunu yapmak oldukça kolay. Yapamazsanız, bir bisikletçiye danışabilirsiniz.

Yapılacaklar:
Bu işi ilk defa yapıyorsanız, internetten araştırma yapmanız sizin için iyi olacaktır.

  1. Eski çataldan balatayı çıkarın. Bu işlemi tornavida ve çekiç yardımıyla yapabilirsiniz. Tornavidayı balatanın dibine kadar yerleştirin ve hafifçe vurun. Çatalı çevirin, tornavidayı balatanın ters tarafına koyun ve hafifçe vurun. Bu işlemi balata çıkana kadar tekrar edin. Ayrıca gözlerinizi korumak için koruyucu takmayı unutmayın!
  2. Yeni çatalın tacına balatayı yerleştirin. Bunu yapmak için balatayı kaydırarak, balata çatalın tacına oturana kadar yumruklayın.
  3. Çatalı kafa sütununa yerleştirin ve yönlendirme çubuğunu ihtiyacınız kadar ölçerek kesin. Ölçümünüzü tekrarlayın çünkü yönlendirme çubuğunu çok kısa bırakmak istemezsiniz. Yönlendirme çubuğunu istediğiniz zaman tekrar kesebilir veya gidon ara parçası ekleyebilirsiniz. Eğer dişli gidon kullanmayı düşünüyorsanız gidon ve krank kolunda biraz boşluk bırakmalısınız. Eğer dişsiz gidon kullanmayı düşünüyorsanız gidon sütununun düzgünce yerleşmesi için gidon sütununun altından yaklaşık olarak 3 mm kesmelisiniz.
  4. Çataldan kafa sütununu çıkararak mengene ile kelepçeleyin. Çatalı testere ile kesin. Çok kısa kesmemeye dikkat etin!
  5. Yönlendirme çubuğunun içerisindeki çapakları temizlemek için çapak temizleme aletini kullanabilirsiniz, yönlendirme çubuğunun üzerindeki pürüzlü köşeleri törpüleyin.
  6. Eğer dişsiz gidon kullanacaksanız yıldız somununu yerleştirin. Çekiç ve yıldız somunu kurma aleti kullanarak yönlendirme çubuğunun üzerine nazikçe yerleştirin.
  7. Çatalı yerleştirin, gidon sütununu kurun, ön tekerleği takın, gidonu ve ön freni ayarlayın; işte artık sürüşe hazırsın!

İpucu ve Uyarılar
Karbon fiber yönlendirme çubuğunu keserken çok dikkatli olmalısınız. Dikkatli olmadığınız takdirde bu çubuklar çatlayarak, küçük parçalara ayrılabilir. Bu işlem uzman teknisyenlere bırakılmalıdır.

Fotoğraf: David B. Gleason